Jak odbywa się proces uzdatniania wody? "Lato z Radiem" w warszawskich Filtrach

Data publikacji: 04.07.2024 12:03
Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 14:16
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Panorama Warszawy widziana z warszawskich "Filtrów Lindleya"
Panorama Warszawy widziana z warszawskich "Filtrów Lindleya", Autor - PAP/Tomasz Gzell

POSŁUCHAJ

Jak odbywa się proces uzdatniania wody? Z wizytą w warszawskich Filtrach. Cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Jak odbywa się proces uzdatniania wody? Z wizytą w warszawskich Filtrach. Cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Jak odbywa się proces uzdatniania wody? Z wizytą w warszawskich Filtrach. Cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

Proces uzdatniania wody ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Patryk Bedliński w "Lecie z Radiem" zajrzał do jednego z najciekawszych obiektów w stolicy, czyli słynnych warszawskich Filtrów, będących dziełem wybitnego angielskiego inżyniera Williama Lindleya.
  • Warszawskie filtry wody są częścią systemu wodociągów warszawskich wybudowanych w latach 1883–1886 z inicjatywy prezydenta miasta Sokrata Starynkiewicza. Za projekt odpowiadał William Lindley.
  • Dzięki Filtrom Warszawa w XIX wieku znajdowała się w czołówce europejskich miast z własnym systemem wodociągów. 
  • Warszawskie Filtry to najstarszy działający obiekt technologiczny w stolicy.

W jaki sposób w Warszawie uzdatnia się wodę?

W przeszłości wodę dla Warszawy pobierano z Wisły za pomocą specjalnych przewodów, tzw. smoków, a następnie przesyłano rurociągami na Stację Filtrów. Dziś owe "smoki" stanowią obiekt muzealny. Patryk Bedliński zwiedzanie współczesnych Filtrów rozpoczął od pomieszczenia przypominającego duży basen. - W większości obiektów mamy takie baseny. Różnią się one konstrukcją i funkcją - podkreśla Karolina Milnerowicz. 

Do tego miejsca woda trafia po procesie ozonowania pośredniego i tu też odbywa się przedostatni etap jej uzdatniania. - Stacja ozonowania powstała w roku 2010. Chodziło o to, żeby poprawić jakość warszawskiej kranówki, a przede wszystkim jej smak i zapach - tłumaczy rozmówczyni Patryka Bedlińskiego. Dodaje, że woda prosto z kranu jest w stolicy zdatna do picia, warto natomiast pamiętać o kilku kwestiach.

YouTube/Wodociągi Warszawskie

Czy można pić warszawską kranówkę?

Pić należy wodę zimną, przede wszystkim jednak powinniśmy sprawdzić jakoś instalacji wewnętrznej w budynkach, w których mieszkamy. - Jeżeli taka instalacja jest złej jakości, woda może ulec wtórnemu zanieczyszczeniu. Jeżeli instalacja jest w porządku, jak najbardziej wodę z kranu można pić. Odkręcając kran, spuszczamy trochę tej wody i dopiero nalewamy sobie do szklanki - zwraca uwagę gość "Lata z Radiem". 

Do filtracji wodociągowej najczęściej stosowane są filtry węglowe pochłaniające przede wszystkim chlor i jego pochodne. - Raz na siedem dni filtry węglowe muszą być płukane. (...) Najpierw spuszczamy wodę, po czym drenażem znajdującym się na dnie wpuszczamy powietrze, aby wzruszyć całe złoże - wyjaśnia Karolina Milnerowicz. Filtry Warszawskie mają też epizod filmowy... 

Tu pracowała Magda Karwowska

Historia warszawskich wodociągów zaczęła się wcześniej

Zanim w Warszawie powstał nowy gmach, za rozprowadzanie wody odpowiadał Wodociąg Marconiego. - W XVI i XVII wieku mieszkańcy starej i nowej Warszawy korzystali z ówczesnych źródełek, strumyczków, rzeczek. Dzisiejszą ulicą Długą płynęła rzeka Drna. Kiedy zaczęło brakować tej wody, to wybudowano system wodociągów złożonych z drewnianych rur i wodę czerpano z dzisiejszych Nalewek - zaznacza Artur Stachowski.

Pomysł Lindleya był wizjonerski. Od początku miał wielu przeciwników. - Warszawa była wówczas miastem prowincjonalnym. W jednym z czasopism ekonomicznych pojawił się artykuł, w którym przedstawiono mnóstwo zarzutów. Odpowiedź w formie książkowej liczyła ponad 90 stron. To była batalia - przekonuje rozmówca Patryka Bedlińskiego. Nie ma wątpliwości, że okazało się to ostatecznie wielkim skokiem cywilizacyjnym.

---

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Patryk Michalski

Reporter: Patryk Bedliński

Goście: Karolina Milnerowicz (Dział Edukacji Ekologicznej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie), Artur Stachowski (varsavianista)

Data emisji: 4.07.2024 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.