Magda Bogacka już w lipcu zwracała uwagę na charakterystyczny klimat Paryża. Klimat, który można poznać jedynie, osobiście odwiedzając to wyjątkowe miasto. - Te wszystkie kafejki. Nawet biegnąc rano do pracy, przejście jedną z uliczek czy zatrzymanie się na kawę ma niesamowity urok. (...) Nie trzeba specjalnie szukać, wyjątkowy klimat jest wszędzie - zaznaczała.
Montmartre - dzielnica artystów
Nagrodą w konkursie "Romantyczny Paryż" jest voucher dla dwóch osób na siedmiodniową wycieczkę objazdową po stolicy Francji. Pani Monika z Przasnysza zdradziła, że wybierze się tam z mężem. A co powinna zobaczyć? W jakie miejsca się wybrać? Zdaniem Magdy Bogackiej na uwagę zasługuje dzielnica artystów, Montmartre. - Mamy tam Mur Miłości, na którym we wszystkich językach świata napisano "Kocham Cię". Również po polsku - przypomina.
Nieopodal znajduje się również najsłynniejszy kabaret Moulin Rouge i Bazylika Sacré-Cœur. - Montmartre to najwyższe wzgórze Paryża, skąd rozpościera się niesamowita panorama na całe miasto. Jest tam bardzo dużo wąskich uliczek, dużo elementów bohemy. Są place, gdzie do tej pory można zobaczyć malujących artystów. To właśnie w pierwszej kolejności poleciłabym pani Monice - nie ukrywa rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej.
Co zobaczyć w lewobrzeżnym Paryżu?
Interesujące jest również odkrywanie nadbrzeży Sekwany, ze szczególnym uwzględnieniem lewobrzeżnego Paryża i Dzielnicy Łacińskiej. - Tu odnajdziemy m.in. to z czego słynie Paryż czyli wychodzące na ulice kafejki, które pamiętają pisarzy, artystów. Zaprosiłabym na kawę do Café de Flore, gdzie bywał Fryderyk Chopin, ale i Ernest Hemingway. Pokręciłabym się jeszcze po 5. dzielnicy z Ogrodami Luksemburskimi z Panteonem, gdzie spoczywa Maria Curie-Skłodowska - wylicza Magda Bogacka.
Do swojej listy dodaje także dwie wyjątkowe wyspy. Pierwsza to Île de la Cité, gdzie wznosi się Katedra Notre-Dame (ponowne otwarcie zaplanowano 8 grudnia 2024 - red.), a druga to Wyspa Świętego Ludwika. - Oaza ciszy i spokoju. Co więcej, jest to wyspa związana z XIX-wieczną polską emigracją. Także można zorganizować romantyczno-sentymentalny spacer z elementami polskimi - podsumowuje gość audycji "Lato z Radiem".
Czym był konkurs "Romantyczny Paryż"
Konkurs "Romantyczny Paryż" rozpoczął się 21 czerwca i trwał do 23 sierpnia. Słuchacz zainteresowany wzięciem udziału musiał zarejestrować się poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy. Warunkiem koniecznym było stworzenie listu motywacyjnego, a także wyrażenie odpowiednich zgód. Konkurs polegał na zbieraniu punktów przez cały czas jego trwania.
Codziennie, od poniedziałku do piątku, od godz. 9.00 do 12.00 w audycji zadawaliśmy pytanie luźno związane z Paryżem lub igrzyskami olimpijskimi. Czekaliśmy na odpowiedzi esemesowe, zaczynające się od #Paryż. Każda odpowiedź była warta określoną liczbę punktów. Cztery osoby, które zgromadziły ich najwięcej, zostały zakwalifikowane do II etapu.
---
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i pikniki rodzinne.
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
mg