Podczas szczytu NATO w Waszyngtonie Ukraina nie usłyszała zaproszenia do członkostwa w NATO, ale zapewniono, że Kijów będzie wspierany przez sojuszników na swojej nieodwracalnej drodze do integracji euroatlantyckiej i członkostwa w Sojuszu.
Gość radowej Jedynki zwrócił uwagę, że w sprawie członkostwa Ukrainy nie ma zgody nie tylko wśród państw NATO, ale także w niektórych krajach - pomiędzy ugrupowaniami politycznymi.
- Mówienie o tym, że w Sojuszu jest konsensus co do tego, że Ukraina zostanie członkiem NATO, jest nieprawdą. Oczywiście państwa podpisują się pod tymi deklaracjami, bo one są zgodne z traktatem waszyngtońskim: z tym że każde państwo może zostać członkiem Sojuszu po spełnieniu pewnych warunków. Ale w niektórych państwach po prostu nie ma konsensusu ponadpartyjnego, który jest niezbędny do tego, żeby ratyfikować akcesję Ukrainy - podkreślił Wojciech Lorenz.
Ukraina w NATO? W USA brak konsensusu
Jak zaznaczył, konsensusu nie ma przede wszystkim w samych Stanach Zjednoczonych. - Dopóki nie będzie wyraźnego sygnału, dopóki nie powstanie taka polityczna sytuacja jak wokół członkostwa Polski w latach 90. - kiedy zarówno demokraci, jak i republikanie widzieli swój polityczny interes w tym, żeby poprzeć rozszerzenie NATO - nie będziemy mieli pewności, że faktycznie jest determinacja, jest strategiczna wizja zbudowania nowej, powojennej architektury bezpieczeństwa, w której Ukraina byłaby nie tylko członkiem Unii Europejskiej, ale także NATO - wyjaśniał ekspert.
Jego zdaniem "można mieć uzasadnione z naszej perspektywy obawy, iż część państw zakłada, że sama Ukraina mogłaby zdecydować o tym, że wróci do statusu państwa neutralnego i zrezygnuje z członkostwa w NATO".
Dodał, że mogłoby się tak stać pod pewnymi warunkami. - Gdyby Ukraina rzeczywiście uzyskała gwarancje, że Rosja się wycofuje i oddaje okupowane terytoria. Poza tym gwarancje neutralności musiałyby być wsparte gwarancjami opartymi na wzmacnianiu ukraińskiego potencjału. Ten scenariusz jest wdrażany. Widać to wyraźnie w bilateralnych umowach podpisywanych z Ukrainą. Trzeba też zwrócić uwagę, że jedne państwa mówią jasno o członkostwie Ukrainy w NATO, a inne kluczą - podsumował Wojciech Lorenz.
Czytaj także:
Audycja: W samo południe
Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Wojciech Lorenz (PISM)
Data emisji: 11.07.2024
Godzina emisji: 12.24
Jedynka, PAP/mbl/bartos/wmkor
Szanse Ukrainy na członkostwo w NATO. "W niektórych państwach nie ma ponadpartyjnego konsensusu" - Jedynka - polskieradio.pl