Świat Mykeńczyków w poezji Homera. Czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?

Data publikacji: 23.07.2024 10:30
Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 13:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Główna brama cytadeli mykeńskiej
Główna brama cytadeli mykeńskiej, Autor - Shutterstock
Bohater spotkania "Po drugiej stronie lustra" prof. Kazimierz Lewartowski jest badaczem cywilizacji egejskich z epoki brązu ze szczególnym uwzględnieniem kultury mykeńskiej, która rozwijała się między 1700 a 1100 r. p.n.e. Świat Mykeńczyków (Achajów) został na wieki utrwalony w poezji Homera, ale czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?
  • Prof. Kazimierz Lewartowski pochodzi z rodziny o naukowych tradycjach, swoje życie poświęcił archeologii. 
  • Jest uznanym badaczem cywilizacji egejskich z epoki brązu ze szczególnym uwzględnieniem kultury mykeńskiej. 

Rodzina o naukowych tradycjach 

Prof. Kazimierz Lewartowski pochodzi z rodziny o naukowych tradycjach. Jego dziadek, prof. Kazimierz Kuratowski, był wybitnym matematykiem, współtwórcą warszawskiej szkoły matematycznej. Oboje rodzice byli lekarzami. Ojciec - prof. Bogdan Lewartowski - specjalistą z zakresu kardiologii doświadczalnej, z kolei mama - prof. Zofia Kuratowska - hematologiem.

Mama była również aktywną działaczką społeczną, uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu, a po wyborach w 1989 roku była senatorem I-III kadencji. - W tych trzech kadencjach pełniła również funkcję wicemarszałka i to było bardzo ciekawe obserwować, jak ona funkcjonuje, bo nigdy nie przestała być lekarzem. Pierwszą część dnia spędzała w klinice na ul. Banacha, gdzie założyła zupełnie nowatorską klinikę, funkcjonującą do dzisiaj, potem jechała do Senatu, a jak już wracała późno do domu, siadała przy biurku i czytała literaturę naukową - opowiada prof. Kazimierz Lewartowski. 

Skąd wzięło się zainteresowanie archeologią?

- Bardzo różne czynniki prowadziły do tego wyboru. Musimy pamiętać, że były to czasy minionego ustroju, kiedy wszystko wyglądało inaczej, strona komercyjna dyplomu nie była istotna, było dość ponuro i smutno i wobec tego wybór takiej kolorowej dziedziny jak archeologia śródziemnomorska wydawał się całkiem rozsądny, ale chyba zainteresowanie archeologią wzięło się jeszcze z czasów dziecięcych - przyznaje. 


POSŁUCHAJ

32:00

Prof. Kazimierz Lewartowski był gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" (Jedynka)

 

Kultura mykeńska 

Świat Mykeńczyków (Achajów) został na wieki utrwalony w poezji Homera, ale czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć? 

- Na pewno obraz Achajów pasuje do kultury mykeńskiej, do dziś nie wiadomo, czy jest jakiekolwiek jądro prawdy w "Iliadzie", nie mówiąc już o "Odysei", która kończy się historią jednego bohatera spod Troi - mówi gość Jedynki. - Są dwa klany, jedni uważają, że nie, że jest to czysta kreacja poetycka. (...) Ja uważam, że są jakieś minimalne elementy pamięci historycznej, ale naprawdę minimalne. Homer stworzył wielkie dzieło, które się broni przez tyle lat, ale być może to jest jego kreacja w większości - dodaje. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Kazimierz Lewartowski 

Data emisji: 23.07.2024 r.

Godzina emisji: 0.12

ans/kmp

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.