Kiedy odpowiadał na komentarze na grupach dyskusyjnych, był przekonany, że bierze udział w intelektualnej walce. W tramwaju, w pracy, przy śniadaniu myślał, co odpisać, i dopiero gdy wiedział, że druga strona nie wie, co odpowiedzieć, albo odpowiada mało sensownie, czuł spełnienie. Co zaprowadziło go do tego punktu w życiu? Między innymi brak prawdziwych przyjaciół. Z tymi zawsze miał problem. Nie umiał rozmawiać. Nie nauczyli go tego rodzice, bo i w domu prawdziwych rozmów brakowało.
W pewnym momencie pomyślał, że aby się do kogoś zbliżyć, zacznie opowiadać dowcipy. "Dawało mi to poczucie, że coś robię, żeby nawiązać relacje z innymi" – mówi Robert. Problem polegał na tym, że dowcipy jeszcze bardziej oddalały go od ludzi. "Dla niektórych były żenujące, inni się z nich śmiali, ale przez nie Robert nie dawał się poznać" – wspomina Piotr, przyjaciel Roberta. Chodziło o to, że nie był to jeden czy dwa dowcipy. Robert opowiadał jej non stop. Nie opowiadał o sobie, nie próbował też nikogo poznać, jedynie żartował. Kiedyś ktoś opowiedział mu, że tam, gdzie zaczynają się dowcipy, kończy się rozmowa. Zaczął więc próbować rozmawiać. W sieci.
Zobacz też:
Wciągnęły go fora dyskusyjne. Miejsca, w których nie musiał odpowiadać od razu. Mógł na spokojnie przemyśleć i odpowiedzieć, kiedy będzie gotowy. Zapisywał się wciąż do nowych grup dyskusyjnych. Rozmawiał, sprzeczał się, bił na argumenty. Już wcześniej miał problem z uzależnieniem od gier, a rozmowy w sieci wywoływały podobne emocje. Podobnie pochłaniały i dawały poczucie ulgi, kiedy udało się pokonać kogoś w internetowej dyskusji.
Jak życie wirtualne odbijało się na realnym? Co na to jego najbliżsi? Kiedy zdecydował się z tym skończyć? O tym w reportażu "Opowiem ci dowcip".
Reportaż powstał w ramach projektu stypendiów Fundacji Inspiratornia, dofinansowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Tytuł reportażu: "Opowiem ci dowcip"
Autorka: Weronika Puszkar
Data emisji: 30.07.2024 r.
Godzina emisji: 23.10
ans/wmkor