Konflikt na Bliskim Wschodzie. Ekspert: wyeliminowanie pojedynczych przywódców nie zniszczy Hamasu

Data publikacji: 02.08.2024 19:24
Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 19:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co dla Hamasu oznacza strata przywódców?
Co dla Hamasu oznacza strata przywódców?, Autor - PAP/EPA/OSAMAH YAHYA
- Hamas, czyli palestyńska odmiana Bractwa Muzułmańskiego, to jest pewna ideologia. Jej nie da się zniszczyć poprzez zabicie jednego czy drugiego przywódcy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maciej Münnich z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  • W piątek (2.08) w stolicy Kataru odbył się pogrzeb politycznego przywódcy Hamasu Ismaila Hanije.
  • O zabójstwo oskarżany jest Izrael, który w ostatnich dniach przyznał się do wyeliminowania szefa wojskowego palestyńskiej organizacji Mohhameda Deifa oraz wysokiego rangą członka libańskiego Hezbollahu Fuada Szukra.

Czy ostatnie wydarzenia doprowadzą do eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie? - Nie wydaje się, żeby ktokolwiek był w tym momencie zainteresowany pełnoskalowym konfliktem regionalnym - ocenia prof. Maciej Münnich.

- Nie jest nim zainteresowany Hezbollah, bo gdyby chciał, to już dawno tak ostrzeliwałby Izrael, że zmusiłby go do odpowiedzi poprzez inwazję na południowy Liban. Nie jest też zainteresowany Iran. Świetnie pokazał to w maju, kiedy ostrzegł wszystkie możliwe państwa na trasie przelotu swoich rakiet i w praktyce wiedział, że ostrzega również Izrael przed odpowiedzią na to, jak Izrael zaatakował jego ambasadę - dodaje ekspert.

Zabicie przywódców nie zniszczy Hamasu?

Co dla Hamasu oznacza strata Ismaila Hanije i Mohhameda Deifa, dwóch czołowych dowódców tej organizacji?

- Hamas, czyli palestyńska odmiana Bractwa Muzułmańskiego, to jest pewna ideologia. Jej nie da się zniszczyć poprzez zabicie jednego czy drugiego przywódcy. Trzeba byłoby zniszczyć powody, dla których ta ideologia ma swoją popularność. Izrael robi wszystko, żeby ta popularność raczej zwiększyła się. Masowe bombardowanie Strefy Gazy na pewno nie spowoduje zmniejszenia popularności Hamasu - wyjaśnia prof. Maciej Münnich.

Ekspert dodaje: - Wyeliminowanie pojedynczych przywódców może osłabić centrum decyzyjne i spowodować, że np. Hamas nie będzie zdolny do podejmowania jakiejś walki czy kolejnych zamachów. Jednak nie zniszczy go jako takiego i on z pewnością odrodzi się, dopóki nie powstanie państwo palestyńskie, które spowoduje, że Hamas nie będzie miał racji bytu.

Poza tym w audycji:

- Wymiana zatrzymanych Zachód - Rosja, koordynowana przez Turcję. Sytuacja jeńców w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Rozmowa z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem Polskiego Radia.

- Ukraińska blokada transportów rosyjskiej ropy może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Słowacji. Tak twierdzi rząd w Bratysławie. Materiał Wojciecha Stobby.

- Kontrowersje wokół wyborów prezydenckich w Wenezueli. Stany Zjednoczone nie uznają oficjalnego wyniku. Gość: Luis Freites, Wenezuelczyk mieszkający w Polsce.

- Kto demokratycznym kandydatem na wiceprezydenta w USA? O szczegółach Michał Strzałkowski.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Maciej Münnich (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Luis Freites (Wenezuelczyk mieszkający w Polsce)

Data emisji: 2.08.2024

Godzina emisji: 17.15

DS

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.