Jak wygląda i jakie ma cechy nowa wersja łazika marsjańskiego Sirius?

Data publikacji: 02.08.2024 21:07
Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 21:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jakie zmiany wprowadzono do nowej wersji łazika marsjańskiego?
Jakie zmiany wprowadzono do nowej wersji łazika marsjańskiego?, Autor - Dima Zel/shutterstock
Bazowa wersja łazika marsjańskiego Sirius doczekała się wielu zmian, dając życie Łazikowi SKA Robotics - Sirius II. Jak wygląda nowa wersja robota?
  • Wytwory przemysłu motoryzacyjnego czy np. urządzenia AGD poddawane są ciągłym modyfikacjom i liftingom, aby oferować odbiorcom nowe i ulepszone produkty.
  • Podobnie jest w opracowaniach naukowo-technicznych.
  • Co nowego wprowadzono do Łazika SKA Robotics - Sirius II?

Jak wygląda łazik marsjański? - To przyziemny, niewysoki robot, który posiada 4 koła. Ma prześliczne brązowe podwozie i potężny manipulator. Teraz oczywiście dodatkowo w wersji ze specjalnym zasobnikiem na próbki, światłami konkursowymi i jest po prostu naszpikowany elektroniką - mówi o Siriusie II Jakub Kowalczyk z Politechniki Warszawskiej.

Poprawiono w nim np. zdolności terenowe, poprzez wymianę silników napędowych, a także poprawiono jego zdolności autonomicznej pracy, co pozwala lepiej analizować okoliczny teren na podstawie obrazu z kamer. Dzięki zastosowaniu wielu czujników łazik jest w stanie bardzo dokładnie określić swoją pozycję w przestrzeni.

Warto dodać, że urządzenie wzbudziło żywe zainteresowanie światowego przemysłu kosmicznego.


POSŁUCHAJ

15:58

Jak wygląda i jakie ma cechy nowa wersja łazika marsjańskiego Sirius? (Jedynka/Eureka)

 

Testy na pustyniach

W jakich miejscach testowane są łaziki? - Najprostszym sposobem na przetestowanie łazika, jest pojechanie za miasto w jakieś miejsce z nieco utrudnionym terenem. Z kolei przy testach bardziej kwalifikacyjnych często wykorzystuje się specjalne pustynie, w Polsce takim przykładem poligonu badawczego może być Pustynia Błędowska. Też zagranicą np. w Nowym Meksyku, w USA i nie tylko, są specjalnie wydzielone strefy pustyń, które mają jak najbardziej przypominać warunki marsjańskie - mówi Korneliusz Szalkowski z Politechniki Warszawskiej.

Wykorzystywane są także zamknięte pomieszczenia, które mają odzwierciedlać rzeczywistą strukturę tego, czego można spodziewać się na Marsie.

Poza tym w audycji:

Mówiący długopis. Czytanie, nauka i zdobywanie wiedzy może być świetną zabawą w czasie wakacji dla osób dorosłych, ale i dla dzieci. Jak to możliwe? Wystarczy skorzystać z opracowania technicznego, jakim jest mówiący długopis. Jak to działa opowiadają: Marta Lenartowicz i Anna Kotlonek-Kowalik z Biblioteki Akustycznej.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Jakub Kowalczyk i Korneliusz Szalkowski (Politechnika Warszawska), Marta Lenartowicz i Anna Kotlonek-Kowalik (Biblioteka Akustyczna)

Data emisji: 2.08.2024 r.

Godzina emisji: 19.35

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.