Czym jest Festiwal im. Jana Kiepury?
Prof. Tadeusz Pszonka zwraca uwagę, że organizacja Festiwalu im. Jana Kiepury nie jest przedsięwzięciem prostym. - Przygotowujemy to wydarzenie przez rok. Musimy połączyć wszystkie zagadnienia, które są od nas oczekiwane. Przede wszystkim bierzemy uwagi i oczekiwania krynickiej publiczności. A jest ona przyzwyczajona do pewnego typu muzyki - tłumaczy w Jedynce.
Dodaje, że charakter temu wydarzeniu nadali poprzedni dyrektorzy artystyczni, jak Stefan Półchłopek czy Bogusław Kaczyński. - Kiedy obejmowałem funkcję, obiecałem włodarzom miasta, że będę kultywował zarówno pamięć Jana Kiepury, jak i formę lansowania tego, co w kulturze polskiej w danym roku jest najlepsze. Jeżdżę do teatrów, na koncerty, słucham młodych ludzi i wybieram tych, którzy powinni znaleźć się tu jako wykonawcy - zdradza.
Gala operowa na inaugurację
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu im. Jana Kiepury zaplanowano około 30 imprez. To nie tylko koncerty, ale również spektakle, spotkania oraz przedstawienia operowe czy operetkowe. - Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy z Polski i z zagranicy. (...) Inauguracja nastąpi w sobotę (10 sierpnia) o godz. 20 w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju - zaznacza gość audycji. Przeboje operowe wykonają m.in. Izabela Matuła i Dominik Sutowicz.
Solistom towarzyszyć będzie Chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz orkiestra Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach. Całością dyrygował będzie Piotr Sułkowski. Dzień później, również o 20 i również w Pijalni Głównej, zaprezentowana zostanie opera "Nabucco" Giuseppe Verdiego. - To wielkie dzieło, ale i wykonawcy tego wieczoru będą przedni. To Leszek Skra, Jolanta Wagner czy Tomasz Kuk - wylicza prof. Pszonka.
---
Oprócz koncertów wieczornych zaplanowano również koncerty popołudniowe (godz. 15), a także spotkania z gwiazdą (godz. 12 - Deptak w Krynicy) i koncerty poranne (godz. 10). Pełen program dostępny jest TUTAJ.
W audycji również:
- zaproszenie na wydarzenia 79. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju,
- Wiesław Dąbrowski - dyrektor II Festiwalu "Paderewski na Ujazdowie" - zaprosił na sobotnie koncerty plenerowe przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego w Parku Ujazdowskim w Warszawie,
- zapoznaliśmy Państwa z terminarzem najbliższych Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich,
- zaproszenie na Festiwal "Muzyka w zabytkach starego Gdańska - Perły architektury Gdańska".
Tytuł audycji: Klasyczne "Lato z Radiem"
Prowadził: Adam Rozlach
Goście: prof. Tadeusz Pszonka (dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury), Wiesław Dąbrowski (dyrektor II Festiwalu "Paderewski na Ujazdowie"), Maciej Kacprzak (kierownik Biura Artystycznego Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku)
Data emisji: 4.08.2024
Godzina emisji: 22.09
mg
wmkor