Konflikt na Bliskim Wschodzie. Ekspert: Iran będzie dozował odwet dość chłodno

Data publikacji: 06.08.2024 19:16
Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 21:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Trwa konflikt na Bliskim Wschodzie. Czy Iran zaatakuje Izrael?
Trwa konflikt na Bliskim Wschodzie. Czy Iran zaatakuje Izrael?, Autor - ABEDIN TAHERKENAREH/PAP
- Od kilku dni obserwujemy i wysłuchujemy wręcz licytacje na coraz bardziej katastroficzne scenariusze irańskiego odwetu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Krzyżanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dlaczego Iran może jeszcze poczekać z odwetem na Izraelu?
  • Izrael twierdzi, że przeprowadził atak lotniczy na "strukturę wojskową wykorzystywaną przez Hezbollah w południowym Libanie".
  • Libańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ataku na dom w mieście Maifadoun, około 30 kilometrów od granicy z Izraelem, zginęły 4 osoby.
  • W odpowiedzi Hezbollah miał zaatakować dronami miasta w północnym Izraelu, raniąc 2 osoby.
  • Wcześniej z kolei co najmniej kilku żołnierzy zostało rannych w wyniku ataku rakietowego na bazę sił lotniczych Stanów Zjednoczonych na zachodzie Iraku, w której stacjonują również zagraniczne kontyngenty wojskowe, w tym polskie.

"Wall Street Journal" napisał, że Iran w ostatnich dniach przemieszcza wyrzutnie rakietowe i prowadzi ćwiczenia wojskowe, co może być przygotowaniem do ataku na Izrael. Natomiast izraelscy urzędnicy mają spodziewać się, że najpierw dojdzie do ataku irańskiego Hezbollahu, a dopiero później do ewentualnego uderzenia Iranu. - Jest to jedna z opcji - przyznaje Marcin Krzyżanowski.

Ekspert zaznacza jednak: - Od kilku dni obserwujemy i wysłuchujemy wręcz licytacje na coraz bardziej katastroficzne scenariusze irańskiego odwetu. Tymczasem w Iranie, w którym aktualnie przebywam, panuje cisza, spokój i życie toczy się normalnym trybem.


POSŁUCHAJ

28:34

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Ekspert: Iran będzie dozował odwet dość chłodno (Jedynka/Więcej świata)

 

Iran poczeka z odwetem?

- Jeśli chodzi o odwet Iranu, to myślę, że najlepszym komentarzem są słowa jednego z irańskich komentatorów politycznych, który stwierdził: "W tym momencie naszego odwetu spodziewa się nasz wróg, a my przeprowadzimy odwet wtedy, kiedy to my będziemy na niego gotowi" - zauważa Marcin Krzyżanowski.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że Iran po przyjęciu wcześniejszych ataków ze strony Izraela "dozował swój odwet bardzo chłodno". - Robił to w taki sposób, żeby nie eskalować sytuacji i nie ściągnąć na siebie bezpośredniego ataku przeciwnika. Wydaje mi się, że tak będzie i tym razem - wyjaśnia.

Poza tym w audycji:

- Tim Walz, gubernator Minnesoty, został wybrany przez Kamalę Harris na kandydata na wiceprezydenta w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Rozmowa z Janem Pachlowskim, korespondentem Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.

- Prezydent Bangladeszu Mohammed Shahabuddin rozwiązał parlament po dymisji premier Sheikh Hasiny, która opuściła kraj w związku z antyrządowymi protestami. Decyzja ta otwiera drogę do utworzenia rządu tymczasowego i nowych wyborów. Gość: Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Tzw. biały wywiad może odgrywać znaczącą rolę w pozyskiwaniu informacji i analizowaniu faktów także na scenie międzynarodowej. Wszystkie informacje, które pojawiają się m.in. w internecie i mediach społecznościowych, mogą być wykorzystywane do tego, żeby dowiedzieć, co dzieje się na świecie. Gość: dr Jarosław Wojtas z Uczelni WSB.

- Amerykański sąd orzekł, że Google wydał miliardy dolarów, żeby utrzymać nielegalnie monopol swojej wyszukiwarki internetowej. Co w praktyce oznacza ten wyrok? O tym Michał Strzałkowski.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Marcin Krzyżanowski (Uniwersytet Jagielloński), Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Jarosław Wojtas (Uczelnia WSB) 

Data emisji: 6.08.2024

Godzina emisji: 17.14

DS/wmkor

Koncert Chopinowski
Koncert Chopinowski
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.