Czy w lasach można już zbierać grzyby? Okazuje się, że tak

Data publikacji: 12.08.2024 16:25
Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 16:34
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy w polskich lasach można już zbierać grzyby?
Czy w polskich lasach można już zbierać grzyby?, Autor - Jaroslav Machacek/shutterstock
- Niektóre gatunki grzybów można zbierać nawet latem. Jednak te, które poszukują grzybiarze, pojawiają się na przełomie lata i jesieni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyn Kołek, grzybiarz i grzyboznawca. O czym trzeba wiedzieć, żeby zbierać te jadalne, a nie trujące?
  • W Polsce rośnie około 7 tysięcy gatunków grzybów.
  • Śmiertelnie trujących w naszym kraju jest raptem 12 gatunków grzybów i ich trzeba unikać.
  • Czy grzyby można zbierać przez cały rok?

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej zdjęć z grzybobrań. Czy to oznacza, że w tym roku grzyby są już zdecydowanie wcześniej niż w poprzednich latach? - Jeżeli jest doświadczony grzybiarz czy grzyboznawca, to wiemy, że niektóre gatunki grzybów można zbierać nawet zimą, wiosną czy w okresie letnim - wyjaśnia Justyn Kołek.

- Dużo gatunków grzybów, które poszukują grzybiarze, pojawia się natomiast na przełomie lata i jesieni. To też niestety efekt ocieplenia klimatu. W latach 60., w czasach mojej młodości, grzyby takie jak borowiki ceglastopory, czyli dzisiejszy krasnoborowik, zbierało się je na koniec czerwca (…). W tym roku te grzyby znalazłem już 10 kwietnia - dodaje gość Jedynki.


POSŁUCHAJ

10:20

Czy w lasach można już zbierać grzyby? Okazuje się, że tak (Jedynka/Letnisko)

 

Kodeks grzybiarza. Jakie są najważniejsze zasady?

Jak wygląda savoir-vivre grzybiarza? - Przede wszystkim należy starać się nie niszczyć grzybów, których nie bierzemy. Tak samo powinniśmy starać się nie pozostawiać po sobie śmieci, puszek czy jakichś kartoników, bo to wszystko szkodzi grzybni - mówi Justyn Kołek.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy, że jakby zginęły grzyby, to praktycznie nie istnieje życie. Tzw. grzyby mikoryzowe i saprotrofy uszlachetniają drzewa. To, co my zbieramy, to są owoce, natomiast grzybnia rozwija się pod ściółką. Są to takie białe niteczki (…). Grzyby mikoryzowe dają drzewu antybiotyk, który wzmacnia je na różne choroby - tłumaczy ekspert.

Z kolei saprotrofy, np. pieczarki i boczniaki, współpracują ze zbutwiałymi drzewami i pniami. - Mają za zadanie wszystko rozdrobnić na próchnicę. Gdyby one zginęły, to w ciągu 40 lat, las udusiłby się własnymi odpadami. Dlatego nie niszczymy tych grzybów, tylko je zostawiamy - wyjaśnia.

Jak odróżnić grzyby śmiertelnie trujące?

Jak okazuje się, nie ma znaczenia, w jaki sposób zbieramy grzyby: czy je zrywamy czy ścinamy. - Trzeba tylko starać się, jak wyciągniemy czy zetniemy, nie rozerwać całkiem gleby, aby nie odsłonić grzybni. Ona jest bardzo światłoczuła - zauważa Justyn Kołek.

Pamiętajmy, że jak zbieramy grzyby z blaszkami, to wśród nich są też te śmiertelnie trujące. Żeby rozpoznać muchomora zielonawego czy jadowitego, musimy go wyciągnąć z ziemi, bo pewna rzecz do rozpoznania jest schowana właśnie tam. Przede wszystkim nigdy nie sprawdzamy smakiem grzybów, tym bardziej blaszkowych. W Polsce jest 12 gatunków grzybów śmiertelnie trujących.

- Jeżeli mamy wątpliwości, to lepiej zbierać tylko grzyby z rurkami. Wśród rurkowych i borowikowatych nie ma grzybów śmiertelnie trujących. Co najwyżej jest dłuższe posiedzenie w ubikacji - twierdzi Justyn Kołek.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Letnisko

Gość: Justyn Kołek (grzybiarz, grzyboznawca)

Data emisji: 12.08.2024 r.

Godzina emisji: 14.17

DS

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.