Jak tego typu zachęcanie do rozmów z Rosją jest przyjmowane w Kijowie przez prezydenta Zełenskiego? - Myślę, że traktowane jest przez obie strony jako pewna rutyna i zobowiązanie moralne. Dla Indii kwestia rezygnacji z przemocy jest ważnym elementem w polityce międzynarodowej - twierdzi dr Adam Eberhardt.
- Myślę, że wszyscy zdają sobie sprawę, że do negocjacji pokojowych jest daleko. Nie sądzę, żeby Indie były w stanie tutaj odegrać jakąś rolę. Wydaje mi się, że Rosjanie na to nie pójdą, ponieważ byłby to policzek dla Chińczyków - dodaje ekspert.
Współpraca Indii i Rosji czy neutralność?
Narendra Modi chciałby być mediatorem w negocjacjach ukraińsko-rosyjskich. Problemem może być jednak, mimo deklarowanej neutralności wobec wojny, współpraca Indii z Rosją.
- Strategiczne partnerstwo rosyjsko-indyjskie ma długą brodę. Jest to współpraca, która dobrze działała jeszcze w czasach sowieckich. W ostatnim trzydziestoleciu budowana była głównie na współpracy militarnej. W ostatnich trzech latach to kwestie energetyczne, Indie zarabiają olbrzymie pieniądze na sprowadzaniu rosyjskiej ropy, ponieważ Indie nie nałożyły sankcji i nie wprowadziły tych ograniczeń dotyczących cen rosyjskiej ropy - wyjaśnia dr Adam Eberhardt.
Ekspert dodaje: - Najistotniejsze w relacjach Indii i Rosji jest patrzenie na Chiny. Tutaj ten obrazek jest dość niejednoznaczny.
Indie uważane są przez Zachód za przeciwwagę dla Chin, dlatego Unia Europejska i Stany Zjednoczone bardzo zabiegają o relacje z Indiami.
Poza tym w audycji:
- W obwodzie kurskim Ukraińcy kontrolują już ponad 1200 km kwadratowych. Na zajętych rosyjskich terytoriach utworzyli specjalną wojskową komendaturę. Niektórzy przedstawiciele rosyjskiej opozycji, którzy uciekli z Rosji na Zachód, wysuwają pomysł, aby utworzyć tam organizm państwowy z rosyjskimi antyputinowskimi władzami. Kijów na razie oficjalnie nie odniósł się do tego typu pomysłów. O szczegółach Paweł Buszko.
- Kamala Harris przyjęła oficjalnie nominację Partii Demokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Gość: prof. Tomasz Płudowski, amerykanista z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej.
- Republika Serbska nigdy nie kwestionowała suwerenności i integralności terytorialnej Bośni i Hercegowiny, a secesja nigdy nie była naszą polityką - napisał na platformie X Milorad Dodik, prezydent większościowo serbskiej części autonomicznej BiH, po wizycie w Sarajewie dyrektor CIA Williama Burnsa. Materiał Piotra Piętki.
- Australijscy pracownicy będą mieli od najbliższego poniedziałku zagwarantowane prawo do "odłączenia się" od pracy poza godzinami wynikającymi z umowy z pracodawcą. Nowe przepisy pozwolą pracownikom ignorować swoich szefów poza godzinami pracy. Uchwalone w lutym prawo chroni osoby, które odmawiają monitorowania informacji, czytania wiadomości i reagowania na sygnały od swoich pracodawców poza godzinami pracy. Podobne przepisy, pozwalające pracownikom na wyłączanie urządzeń mobilnych, obowiązują już we Francji, Niemczech i niektórych innych krajach Unii Europejskiej. Gość: prof. Małgorzata Kurzynoga z Uniwersytetu Łódzkiego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: dr Adam Eberhardt (wicedyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Tomasz Płudowski (amerykanista z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej), prof. Małgorzata Kurzynoga (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 23.08.2024
Godzina emisji: 17.10
DS