Za pioniera "produkcji masowej" uważa się Henry'ego Forda (i jego samochodowe imperium), ale to Samuel Insull dokonał tej swoistej rewolucji kilkanaście lat wcześniej w zupełnie innej dziedzinie – właśnie elektryfikacji – wedle zasady, że popyt wzrośnie wraz z obniżeniem ceny. Dzięki temu rośnie produkcja i zyski przedsiębiorstwa. Jak mu się to udało? O tym prof. Michał Kopczyński - historyk dziejów techniki z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski.
W audycji również:
Ludy Morza. Nie wiemy, kim byli, ale wiadomo, że na przełomie XIII i XII stulecia p.n.e. siali spustoszenie i zamęt we wschodnich rejonach basenu Morza Śródziemnego. Ich najazdy doprowadziły do destabilizacji i upadku najbardziej rozwiniętych ośrodków ówczesnej cywilizacji - Grecji mykeńskiej oraz państwa Hetytów.
Dopiero Egipt Ramzesa II i jego następców stępił ostrze ich inwazji. O owych tajemniczych najeźdźcach - tzw. Ludach Morza - rozmawialiśmy z Dominiką Lewandowską, historykiem i hetytologiem z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: Dominika Lewandowska (historyk i hetytolog z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Michał Kopczyński (historyk dziejów techniki z Wydziały Historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 23.07.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
DS
Samuel Insull. To on dokonał prawdziwej rewolucji w elektryfikacji - Jedynka - polskieradio.pl