"Mały z Ochoty" - historia powstańca warszawskiego Bogdana Bartnikowskiego w reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Data publikacji: 01.09.2024 18:08
Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 18:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bohaterem reportażu "Mały z Ochoty" jest Bogdan Bartnikowski
Bohaterem reportażu "Mały z Ochoty" jest Bogdan Bartnikowski, Autor - Rafał Guz/PAP
Nosił furażerkę Luftwaffe z biało-czerwoną wstążką. Bogdan Bartnikowski miał zaledwie 12,5 roku, gdy 80 lat temu został powstańcem warszawskim na Ochocie. Wołali na niego "Mały". I był dumny z tego pseudonimu, bo powstańcy - mimo wieku - traktowali go poważnie. Pomagał przenosić np. lekarstwa, pościel i niezbędne dla ostrzeliwanego szpitala powstańczego oraz sprzęt zdobyty już pierwszego sierpnia 1944 roku, po potyczce z niewielkim oddziałem niemieckim.

Losy jego najbliższych są okazją do opowiedzenia o relacjach z rodzicami oraz postawie podczas okupacji i powstania warszawskiego.

Zaskakuje jego obecny stosunek do Niemców, który zmienił się po latach, mimo doświadczeń horroru okupacji, okrucieństwa oddziałów pacyfikujących warszawiaków, ukrytych w piwnicach, utraty ojca i uwięzienia w dwóch obozach koncentracyjnych m.in. Auschwitz-Birkenau.

Obecnie pisze kolejną książkę - właśnie o Auschwitz-Birkenau w oczach dzieci. Od lat jest zapraszany do Włoch i Niemiec na spotkania autorskie, a także rozmowy z młodzieżą szkolną. "Są dla mnie bardzo ciekawe" - podkreśla. "Jest dobry odbiór, duże zainteresowanie".

Dodaje, że wiedza uczniów niemieckich o powstaniu warszawskim jest niewielka. Wielu nic o nim nie wie. Znają historię powstania w getcie. O tym, które wybuchło w Warszawie rok później, najczęściej nie słyszeli. Młodzież niemiecką zaskakuje obecny stosunek Bartnikowskiego do oprawców z lat wojny.

"Sami o to pytają. Jak, mając takie drastyczne przeżycia: wypędzenie z domu, utratę rodziców, obóz koncentracyjny i otarcie się o śmierć, jak mogę obecnie przyjeżdżać do Niemców.

Tłumaczę im, że przyjeżdżam do innych Niemców, którzy nie są winni tego, co popełnili ich przodkowie. Nie mogę ich traktować jak zbrodniarzy. Mogą być ludźmi nam bliskimi. Może nie przyjaciółmi, ale przychylnymi Polsce, którzy chcą być dobrymi sąsiadami. I to do nich trafia" - mówi.


POSŁUCHAJ

38:41

"Mały z Ochoty" - historia powstańca warszawskiego Bogdana Bartnikowskiego w reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Reportaż w Jedynce)

 

Nowy podcast Polskiego Radia „Pamięć w eterze”. Tak w PRL mówiono o Powstaniu Warszawskim Źródło: Polskie Radio/YouTube

Studio Reportażu Polskiego Radia 

Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony i listy są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.


Tytuł reportażu: "Mały z Ochoty"

Data emisji: 1.09.2024 r.

Godzina emisji: 17.10

DS/kk

Reportaż w radiowej Jedynce
Reportaż w radiowej Jedynce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.