Gród legnicki był jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków osadniczych Śląska we wczesnym średniowieczu. Pierwsze drewniano-ziemne zabudowania wznieśli około VIII wieku słowiańscy Trzebowianie. Następnie około 985 roku, w czasach panowania Mieszka I wybudowano dwuczłonowe obwałowania w celu zabezpieczenia Śląska po jego przyłączeniu do monarchii Piastów. - Jeżeli chodzi o historię Legnicy, to odbija się tutaj historia Śląska, terenu pogranicza, o który rywalizują państwo polskie, państwo czeskie i w późniejszym okresie państwo brandenburskie. Jeżeli spytamy historyków zajmujących się epoką średniowiecza, oni będą się sprzeczać, od kiedy Śląsk, a od kiedy Legnica mogły być takim trwałym elementem państwa polskiego - opowiada na antenie Programu 1 Polskiego Radia Konrad Byś z Muzeum Miedzi w Legnicy. - Niektórzy uważają, że Mieszko I wcale nie stanął mocną stopą na Śląsku. Przypuszczają, że trzeba by przesunąć ten okres zależności Śląska od włączenia do państwa polskiego na okres syna Mieszka, czyli Bolesława Chrobrego - dodaje.
Imieniny ulicy Najświętszej Marii Panny i słynny Turniej Kowali
W dniach 6-8 września 2024 roku mieszkańcy Legnicy i okolic uczestniczą w wyjątkowym wydarzeniu - Imieninach ulicy Najświętszej Marii Panny. Festyn organizowany jest pod honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Impreza rozpoczęła się od słynnego Turnieju Kowali o Srebrne Klucze Legnicy. - Już od kilku lat tak konstruujemy program "Imienin ulicy Najświętszej Marii Panny", żeby wydarzenia rozplanować na trzy dni. Pierwszego dnia odbywa się Turniej Kowali, organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy, i jest to piękna tradycja. Centrum miasta jest doskonałym miejscem do tego, żeby śledzić poczynania kowali - podkreśla Marta Bilejczyk-Suchecka, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. - Następne dwa dni, czyli w sobotę i w niedzielę, organizujemy dwa dni koncertowe. Do grona gwiazd zaprosiliśmy m.in. Alana Cymbalistę, który mocno rozsławił się w tym roku za sprawą słynnego, polskiego festiwalu, zdobywając nagrodę publiczności. Alan jest także uczniem szkoły muzycznej w Legnicy - przyznaje gościni Jedynki.
"Mała Moskwa", "Wielka woda" - wybitne produkcje kręcone w Legnicy
W Legnicy realizowano zdjęcia do tak głośnych produkcji, jak m.in. "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka, "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego, serial "Wielka woda" czy "Zimna wojna". - "Zimna wojna" Pawlikowskiego również była kręcona tutaj w Legnicy, w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, pod wielkimi obostrzeniami. Bardzo mało osób o tym wiedziało. Filmowych ciekawostek mamy tutaj bardzo dużo - podkreśla Tomasz Grabowski, kurator wystawy "Kamera, Akcja! Witamy w filmowej Legnicy". - Filmowcy zazwyczaj szukają oszczędności i łatwiej jest zablokować część miasta w małej miejscowości niż np. zablokować Most Grunwaldzki we Wrocławiu czy jakąś część Krakowa. (...) Tu w Legnicy mamy piękną uliczkę barokową, gdzie nakręcone zostały sceny do serialu "Erynie" ze wspaniałym aktorem Marcinem Dorocińskim - dodaje.
Legnica miastem ogórków?
W audycji powiedzieliśmy też, dlaczego Legnica nazywana jest miastem ogórków. Podpowiedzieliśmy, jak na sportowo spędzić w Legnicy czas, oraz zapowiedzieliśmy otwarcie Centrum Kultury, Nauki i Edukacji, którego patronem jest Witelon – polski naukowiec pochodzący z Legnicy, autor m.in. dzieła o optyce i fizjologii, na które powoływali się m.in. Leonardo da Vinci i Mikołaj Kopernik.
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i płyty.
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Konrad Byś (historyk), Tomasz Pelpiński (artysta kowal, wieloletni uczestnik Turnieju Kowali w Legnicy), Tomasz Grabowski (kurator wystawy "Kamera, Akcja! Witamy w filmowej Legnicy"), Barbara Pietras (Muzeum Miedzi), Magdalena Rygiel (szefowa powstającego Centrum Witelona).
Data emisji: 7.09.2024
Godzina emisji: 9.00-12.00
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
ans/kmp