Przemysł, film i zabytki. "Lato z Radiem" prosto z Legnicy

Data publikacji: 07.09.2024 13:30
Ostatnia aktualizacja: 08.09.2024 15:59
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
"Lato z Radiem" zawitało do Legnicy
"Lato z Radiem" zawitało do Legnicy, Autor - Krzysztof Chojnacki/East News
"Lato z Radiem" udało się do Legnicy, miasta z bardzo interesującą historią. Odbywa się tutaj słynny Turniej Kowali, tu również realizowano zdjęcia do tak głośnych produkcji, jak m.in. "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego czy "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka. 

Gród legnicki był jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków osadniczych Śląska we wczesnym średniowieczu. Pierwsze drewniano-ziemne zabudowania wznieśli około VIII wieku słowiańscy Trzebowianie. Następnie około 985 roku, w czasach panowania Mieszka I wybudowano dwuczłonowe obwałowania w celu zabezpieczenia Śląska po jego przyłączeniu do monarchii Piastów. - Jeżeli chodzi o historię Legnicy, to odbija się tutaj historia Śląska, terenu pogranicza, o który rywalizują państwo polskie, państwo czeskie i w późniejszym okresie państwo brandenburskie. Jeżeli spytamy historyków zajmujących się epoką średniowiecza, oni będą się sprzeczać, od kiedy Śląsk, a od kiedy Legnica mogły być takim trwałym elementem państwa polskiego - opowiada na antenie Programu 1 Polskiego Radia Konrad Byś z Muzeum Miedzi w Legnicy. - Niektórzy uważają, że Mieszko I wcale nie stanął mocną stopą na Śląsku. Przypuszczają, że trzeba by przesunąć ten okres zależności Śląska od włączenia do państwa polskiego na okres syna Mieszka, czyli Bolesława Chrobrego - dodaje. 

 

Imieniny ulicy Najświętszej Marii Panny i słynny Turniej Kowali 

W dniach 6-8 września 2024 roku mieszkańcy Legnicy i okolic uczestniczą w wyjątkowym wydarzeniu - Imieninach ulicy Najświętszej Marii Panny. Festyn organizowany jest pod honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Impreza rozpoczęła się od słynnego Turnieju Kowali o Srebrne Klucze Legnicy. - Już od kilku lat tak konstruujemy program "Imienin ulicy Najświętszej Marii Panny", żeby wydarzenia rozplanować na trzy dni. Pierwszego dnia odbywa się Turniej Kowali, organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy, i jest to piękna tradycja. Centrum miasta jest doskonałym miejscem do tego, żeby śledzić poczynania kowali - podkreśla Marta Bilejczyk-Suchecka, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. - Następne dwa dni, czyli w sobotę i w niedzielę, organizujemy dwa dni koncertowe. Do grona gwiazd zaprosiliśmy m.in. Alana Cymbalistę, który mocno rozsławił się w tym roku za sprawą słynnego, polskiego festiwalu, zdobywając nagrodę publiczności. Alan jest także uczniem szkoły muzycznej w Legnicy - przyznaje gościni Jedynki. 

"Mała Moskwa", "Wielka woda" - wybitne produkcje kręcone w Legnicy 

W Legnicy realizowano zdjęcia do tak głośnych produkcji, jak m.in. "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka, "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego, serial "Wielka woda" czy "Zimna wojna". - "Zimna wojna" Pawlikowskiego również była kręcona tutaj w Legnicy, w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, pod wielkimi obostrzeniami. Bardzo mało osób o tym wiedziało. Filmowych ciekawostek mamy tutaj bardzo dużo - podkreśla Tomasz Grabowski, kurator wystawy "Kamera, Akcja! Witamy w filmowej Legnicy". - Filmowcy zazwyczaj szukają oszczędności i łatwiej jest zablokować część miasta w małej miejscowości niż np. zablokować Most Grunwaldzki we Wrocławiu czy jakąś część Krakowa. (...) Tu w Legnicy mamy piękną uliczkę barokową, gdzie nakręcone zostały sceny do serialu "Erynie" ze wspaniałym aktorem Marcinem Dorocińskim - dodaje. 

Legnica miastem ogórków? 

W audycji powiedzieliśmy też, dlaczego Legnica nazywana jest miastem ogórków. Podpowiedzieliśmy, jak na sportowo spędzić w Legnicy czas, oraz zapowiedzieliśmy otwarcie Centrum Kultury, Nauki i Edukacji, którego patronem jest Witelon – polski naukowiec pochodzący z Legnicy, autor m.in. dzieła o optyce i fizjologii, na które powoływali się m.in. Leonardo da Vinci i Mikołaj Kopernik.

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i płyty. 

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek 

Goście: Konrad Byś (historyk), Tomasz Pelpiński (artysta kowal, wieloletni uczestnik Turnieju Kowali w Legnicy), Tomasz Grabowski (kurator wystawy "Kamera, Akcja! Witamy w filmowej Legnicy"), Barbara Pietras (Muzeum Miedzi), Magdalena Rygiel (szefowa powstającego Centrum Witelona).

Data emisji: 7.09.2024

Godzina emisji: 9.00-12.00

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

ans/kmp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.