Wolność i odpowiedzialność w filozofii Sartre'a, twórcy egzystencjalizmu

Data publikacji: 16.09.2024 21:45
Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 14:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jean Paul Sartre
Jean Paul Sartre, Autor - PAP/ALAMY
Znany francuski filozof, pisarz i dziennikarz, Jean Paul Sartre, głosił, że człowiek jest skazany na bycie wolnym. W II połowie XX wieku Sartre współtworzył kierunek zwany egzystencjalizmem, który stał się w Europie popularny.

Filozof, aktywista, dziennikarz, polityk, pisarz. Jean-Paul Sartre był jednym z czołowych przedstawicieli egzystencjalizmu i humanizmu marksistowskiego. 


POSŁUCHAJ

21:33

Wolność i odpowiedzialność w filozofii Sartre'a (Eureka/Jedynka)

 

Egzystencjalizm zakładał indywidualną rolę i miejsce w świecie dla każdego, znalazł odzwierciedlenie w stylu życia i modzie środowisk artystycznych, intelektualnych i studenckich, stając się dzięki temu zjawiskiem kulturowym. - To, co się nazywa egzystencjalizmem, to nie jest prosty i jednolity nurt w filozofii. Mamy różne egzystencjalizmy, chrześcijańskie, teistyczne, nie wszystkie są takie same - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Kowalska z Uniwersytetu w Białymstoku. - Sartre mówił, że podstawowym założeniem jego egzystencjalizmu było to, że egzystencja ma swoją esencję, tzn., że człowiek najpierw istnieje, dokonuje wyborów, nadaje sens swojemu życiu i światu, który go otacza, oraz wchodzi w relacje z innymi ludźmi i na tym polega właśnie ta egzystencja - wyjaśnia. 

Sartre i komunizm

Sartre jako pisarz, dziennikarz i filozof był zaangażowany w życie intelektualne. Znany był z sympatii komunistycznych. - Jego relacje ze Związkiem Radzieckim mają swoją historię. Jeszcze inne relacje miał z partią komunistyczną francuską, która była dość stalinowska, ale też miała różne okresy i różne swoje skrzydła - mówi gościni audycji. - Sartre nigdy nie był członkiem partii komunistycznej, wielokrotnie deklarował, że opiera się na założeniach swojej własnej filozofii - coś, co się nazywało towarzystwem w podróży, czyli takim towarzyszem drogi - zwraca uwagę. 

Odmówił Nagrody Nobla 

Jean-Paul Sartre zdobył Nagrodę Nobla, a następnie postanowił z niej zrezygnować. - On w ogóle nie przyjmował żadnych nagród. (...) Uważał, że tego typu zaszczyty wskazują na pewną zależność od instytucji i czynią z niego pomnik, a póki człowiek żyje zgodnie z zasadą egzystencjalizmu, to wybiera siebie, a nie zastyga w żadnej określonej pozie - wyjaśnia rozmówczyni Katarzyny Jankowskiej. 

Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Jerzy Andrzej Helwing - pastor, lekarz, botanik urodzony w Węgorzewie. Zajmował się geologią i paleontologią, założył ogród botaniczny i muzeum. W Bibliotece Centralnej w Zurychu odnaleziono listy Helwinga do znanego XVIII-wiecznego szwajcarskiego przyrodnika Johanna Jacoba Scheuchzera. Opracował je prof. Piotr Krzywiec z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, który był gościem audycji "Eureka".

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Małgorzata Kowalska (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Piotr Krzywiec (PAN)

Data emisji: 16.09.2024 

Godzina emisji: 19.30

ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.