Naczelna Rada Adwokacka apeluje do rządu, aby chronić powodzian przed oszustami podszywającymi się pod prawników, aby im pomóc w wypełnianiu wniosków o odszkodowanie.
- Trzeba pamiętać, że okręgowe Rady Adwokackie w Opolu, Wałbrzychu i we Wrocławiu, mają listy adwokatów, którzy zgłosili się do bezpłatnej pomocy dla poszkodowanych. Dlatego warto śledzić media społecznościowe. Można też ich odszukać na stronie www.adwokatura.pl., tam znajdziemy nazwiska adwokatów, którzy w ten sposób chcą pomagać powodzianom - powiedział mec. Przemysław Rosati.
Jak ubiegać się o odszkodowanie?
- Wystarczy wykonać podstawowe czynności, aby udokumentować szkodę, czyli przed wszystkim nagrywajmy filmiki. Trzeba zgłaszać te szkody do ubezpieczycieli. Potem musimy poczekać na tzw. likwidatora szkody, który dokona ponownego oszacowania szkody. Zrobi jej ocenę i zdjęcia, a potem zakład ubezpieczeń przekazuje informacje o sumie odszkodowania dla poszkodowanych. Jeżeli się z nią nie zgadzamy, możemy poprosić o ponownie rozpatrzenie sprawy, a jeżeli nadal ta kwota, nie jest dla nas satysfakcjonująca, możemy skierować sprawę do sądu. Ubezpieczyciele mają obowiązek wypłacić kwotę bezsporną, czyli tę udokumentowaną i ona powinna bezzwłocznie trafić na rachunek bankowy lub do ręki osoby uprawnionej. Trzeba też pamiętać, że zakłady ubezpieczeń zapowiedziały uproszczone procedury likwidacji szkód, które są następstwem powodzi - powiedział adwokat Przemysław Rosati.
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Gość audycji, zwrócił uwagę na fakt, że w miejscach po powodziowych, wiele zakładów ubezpieczeniowych wprowadziło mobilne punkty, gdzie można zgłaszać szkody, oczywiście pod warunkiem, że byliśmy ubezpieczeni przed powodzią.
- Trzeba te z pamiętać, że w Polsce funkcjonuje tzw. system Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, to jest system, który jest w trzech powiatach, pełnią tak dyżury adwokaci. Tutaj polecam prostą radę: wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową: NPP lub NPP rejestracja i to da nam link do strony. A tam można się zapisać na nieodpłatną pomoc prawną. Uważajmy na tzw. "firmy odszkodowawcze". Trzeba pamiętać, że pomoc przeznaczana przez państwo polskie, która została zapowiedziana przez pana premiera Donalda Tuska, to są kwoty, które każdy otrzyma, na tych samych zasadach. Dlatego nie jest potrzebna pomoc i współpraca z firmami odszkodowawczymi lub windykacyjnymi, które mogą liczyć na dodatkowy zysk - tłumaczył gość audycji.
Jak sprawdzić dane adwokata?
Aby ustrzec się przed fałszywymi "adwokatami", mecenas Rosati apeluje, aby w przypadku takiej propozycji pomocy w dostępie do pomocy od państwa, zawsze prosić o plastykową legitymację adwokacką albo o pokazanie mLegitymacji w aplikacji mObywatel. Możemy też poszukać takiego nazwiska w Internecie: www.rejestradwokatow.pl, bo ten rejestr jest prowadzony przez Naczelną Radę Adwokacką i wtedy od razu wiemy, czy mamy do czynienia z prawdziwym adwokatem. Gdy nadal mamy wątpliwości, trzeba zadzwonić do Izby Adwokackiej lub Naczelnej Rady Adwokackiej. Nazwiska adwokatów, którzy chcą pomóc powodzianom, za darmo pro public bono, są dostępne na stronie www.adwokatura.pl, a także na stronach internetowych i w mediach społecznościowych izb adwokackich np. w Wałbrzychu i w Opolu, bo tam są siedziby tych izb.
Audycja: W samo południe
Prowadzi: Małgorzata Żochowska
Gość: Przemysław Rosati (prezes Naczelnej Rady Adwokackiej)
Data emisji: 19.09.2024
Godzina emisji: 12.20
PR1/SW