Podczas zorganizowanej przez Partię na Rzecz Zwierząt (PACMA) demonstracji wznoszono m.in. okrzyki "Hiszpania przeciw walkom byków". Protesty miały miejsce przed Las Ventas – największą areną walk byków w kraju, mogącą pomieścić prawie 24 tys. widzów.
- W ostatnich latach, a nawet dekadach mamy do czynienia z narastającą kontestacją tradycyjnej dla Hiszpanii formy spędzania wolnego czasu, ale też zabawy, sportu, sztuki - mówi na antenie radiowej Jedynki prof. Cezary Taracha z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Korrida chroniona na poziomie krajowym
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie dziedzictwa kulturowego, przyjętej przez hiszpański parlament w 2013 r., korrida jest chroniona na poziomie krajowym. Była to odpowiedź na rosnące protesty i próby ograniczenia walk byków, które wciąż uznawane są za narodową rozrywkę mieszkańców Hiszpanii.
- Korrida jest niesamowicie niebezpiecznym sportem czy widowiskiem. Gdybyśmy wpisali hasło w wikipedii dotyczące torreadorów, którzy zginęli, to mamy prawie 50 osób, więc tutaj ludzie też giną - podkreśla gość Jedynki. - W Hiszpanii korrida była bardzo mocno osadzona, w kulturze śródziemnomorskiej, jeszcze starożytnej, później średniowiecznej. To przetrwało do naszych czasów i można powiedzieć, że z jednej strony obok futbolu przez długi czas była to najbardziej popularna forma spędzania wolnego czasu, integrującego społecznie - zwraca uwagę.
Pomimo tego w wielu gminach wprowadzono ograniczenia lub zakaz organizacji korridy. Na poziomie wspólnot autonomicznych pierwszą, która wprowadziła zakaz walk byków, były Wyspy Kanaryjskie w ramach przyjętej w 1991 r. ustawy o ochronie zwierząt. W 2020 r. rząd w Madrycie zgłosił korridę do wpisania na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości, ale propozycja nie została rozpatrzona przez UNESCO.
Czytaj również:
Poza tym w audycji:
- W jaki sposób UE może pomagać państwom członkowskim w walce z klęskami żywiołowymi? Np. Teraz Polska uruchomiła Unijny Mechanizm Ochrony Ludności. Dzięki temu Szwecja przesłała nam ze swoich zapasów urządzenia do uzdatniania wody na terenach popowodziowych. Plus mechanizmy finansów. Gość: Aleksandra Krzysztoszek, dziennikarka portalu Euroactive.pl.
- W niedzielnych wyborach w sąsiadującej z Polską Branderburgii najlepsze wyniki uzyskały SPD i AfD. Tymczasem są pierwsze dane o wynikach kontroli ghranicznych wprowadzonych na granicach. Od 16 września wykryto na zachodniej granicy 182 przypadki nielegalnej próby wjazdu – podała gazeta „Welt am Sonntag”. Na granicach z Holandią, Belgią, Luksemburgiem i Francją, zawrócono sto osób - rozmowa z Adamem Górczewskim.
- Rola Polonii w USA. Na ile może odegrać rolę w wyborach prezydenckich w USA? Kamala Harris mówiła o Polsce w debacie, zrobiła spot o Polsce z hejnałem mariackim. A Trump chciał być w "amerykańskiej Częstochowie". Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej.
- W Libanie w dwóch seriach eksplozji urządzeń elektronicznych zginęło co najmniej 37 osób, a ok. 3 tys. zostało rannych. Zamachy były wymierzone w libańską organizację terrorystyczną Hezbollah, a ich przeprowadzenie przypisuje się izraelskim służbom specjalnym. Izraelska armia dokonywała w ciągu weekendu nalotów na cele w Libanie, a Hezbollah odpowiadał atakami rakietowymi. Gość: Michał Wojnarowicz, PISM.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Data emisji: 23.09.2024
Godzina emisji: 17.10
IAR/ans
Protesty w Hiszpanii przeciwko walkom byków. Ekspert: walka toczy się w obszarze politycznym i prawnym - Jedynka - polskieradio.pl