Ryzyko zachorowania na ten nowotwór wzrasta z wiekiem, a wcześnie wykryty zwiększa szanse na jego wyleczenie nawet do 90 proc.
Tymczasem aż 1 na 4 zdiagnozowanych pacjentów ma już przerzuty, a według danych Polskiego Towarzystwa Urologicznego nowotwory urologiczne stanowią 25 proc. nowotworów rozpoznawanych w Europie i Polsce.
W Europejskim Tygodniu Urologii (23-29.09.24) mgr Magdalena Floriańska - fizjoterapeutka wyjaśnia w "Eurece", jak opracowanymi metodami z tej dziedziny wiedzy można likwidować nietrzymanie moczu, jedno z powikłań po usunięciu prostaty.
Magdalena Kolecka -Prezeska Stowarzyszenia UroConti mówiła z kolei o możliwościach poprawy jakości życia u osób z chorobami dna miednicy.
Ponadto w audycji:
U osób mierzących się z kataklizmem powodzi uruchamiają się silne reakcje lękowe. Mimo zagrożenia często nie decydują się na opuszczenie miejsc, które są im dobrze znane. Jeśli nawet warunki życia staja się wyjątkowo trudne, przywiązanie do miejsca i jego ochrona przed ew. grabieżą biorą górę i utwierdzają decyzję o pozostaniu. Ponadto nowa sytuacja, nieprzewidywalność żywiołu potęgują uczucie lęku i zagrożenia.
W Eurece dr hab. Ewelina Knapska - biolog badający mózgowe podłoże emocji i dr Paweł Holas- lekarz psychiatra, psychofizjolog opowiedzą, gdzie w naszym mózgu rodzi się lęk i jak naukowcy badają to zjawisko.
Czytaj więcej:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Data emisji: 26.09.2024
Godzina emisji: 19.30
kh
Rak prostaty. Blisko 50 mężczyzn dowiaduje się codziennie o chorobie - Jedynka - polskieradio.pl