"Przystanek Śląsk". Co w kulturze śląskiej wzbudza najwięcej emocji?

Data publikacji: 30.09.2024 08:20
Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 11:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Przystanek Śląsk" zatrzymuje się w tym roku w kilku miastach województwa śląskiego i zaprasza na niemal 40 wydarzeń, przed wszystkim interesujące spektakle
"Przystanek Śląsk" zatrzymuje się w tym roku w kilku miastach województwa śląskiego i zaprasza na niemal 40 wydarzeń, przed wszystkim interesujące spektakle, Autor - aerogondo2/Shutterstock
Multidyscyplinarny przegląd "Przystanek Śląsk" to wydarzenie zainicjowane przez Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, podczas którego możemy zobaczyć, doświadczyć i porozmawiać o tym, co w śląskiej kulturze frapujące, ciekawe, najbardziej charakterystyczne i wzbudzające najwięcej emocji. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w dniach 28 września - 8 października.

"Przystanek Śląsk" to festiwal spektakli teatralnych, ale też towarzyszących im koncertów i spotkań. To przestrzeń do poznania i dyskusji o wyrazistej kulturze regionu. Druga edycja wydarzenia odbywa się w województwie śląskim - w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, Chorzowie i Zabrzu. Dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury i stołecznym Teatrem Studio po raz pierwszy "Przystanek Śląsk" gości również w Warszawie.


POSŁUCHAJ

34:16

"Przystanek Śląsk". Co w kulturze śląskiej wzbudza najwięcej emocji? (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Miłość połączona z nienawiścią do "hajmatu"

- Narodowe Centrum Kultury wspiera inicjatywy cenne, wartościowe. Takie, które ukazują i wskazują na to, że Polska nie jest jednorodna, że jesteśmy różnorodni, że składamy się z  różnych kultur, różnych tradycji. Taką właśnie kulturą jest kultura Śląska. Jest to głos silny i ważny - powiedziała w audycji "Spacer z kulturą" zastępczyni dyrektora NCK Elżbieta Baron.

Jak podkreślił dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach i pomysłodawca "Przystanku Śląsku" Robert Talarczyk, Śląska nie da się opisać za pomocą kilku przedstawień. - Można za pomocą tych kilku przedstawień w jakiś sposób przybliżyć nasze spojrzenie na świat, naszą mentalność. Mamy jakiś wspólny rdzeń - to miłość połączona z nienawiścią do "hajmatu" - stwierdził. 


Czytaj także:


Śląsk w Warszawie - co w programie?

W Warszawie będzie można zobaczyć m.in. wielokrotnie nagradzaną teatralną adaptację debiutanckiej powieści Kazimierza Kutza, którą reżyser pisał przez 15 lat, a wydał w przededniu swoich 81. urodzin - "Piąta strona świata" czy "Godej do mie" - opowieść o dwójce ludzi, którzy zamknięci w luksusowej przestrzeni hotelu zmagają się z traumą i demonami przeszłości.

Będzie można posłuchać Darii ze Śląska - wokalistki i songwriterki, laureatki Fryderyków za fonograficzny debiut roku oraz za album roku indie pop, a także Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. W programie także projekcja filmu "Pulp Fiction" (1994) w reżyserii Quentina Tarantino z lektorem po śląsku.



Poza tym w audycji:

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Ideą festiwalu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie.

współKongres Kultury - wydarzenie odbędzie się w dniach 7-9 listopada. Jego celem jest dyskusja o kluczowych obszarach dla rozwoju polskiej kultury. W programie 30 debat - 10 plenarnych i 20 panelowych. Wśród tematów: decentralizacja, czyli nowy podział kompetencji w zarządzaniu kulturą, polityka kulturalna i dostępność kultury w odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata i potrzeby społeczności lokalnych.

1 października już po raz szósty odbędzie się Dzień Polskiej Muzyki. To ogólnopolskie święto polskiej muzyki, w którego celebrację zaangażowani są wszyscy, dla których polska muzyka jest nieodłącznym elementem życia: artyści, fani, a także firmy i organizacje z każdego segmentu polskiego rynku muzycznego. To także kampania społeczna, mająca na celu promocję polskiej muzyki oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat jej roli w życiu kulturalnym, społecznym i gospodarczym kraju. 



Relacja z Ogólnopolskiej Giełdy Projektów "Animacja + młodzież", która odbyła się w dniach 23-25 września w Rzeszowie.



Zapowiedź najbliższych wydarzeń literackich - Noc Księgarń, Noc Bibliotek, Międzynarodowy Dzień Tłumacza, Festiwal Conrada i Targi Książki w Krakowie.

Audycja powstaje we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. 

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 29.08.2024 r.

Godzina emisji: 17.10

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.