Fundacja Uniwersytet Dzieci od 2007 roku zajmuje się rozwijaniem potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, umożliwiając im uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach. Za 2023 rok instytucja otrzymała prestiżową nagrodę Popularyzator Nauki, przyznawaną przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Polską Agencję Prasową.
Program "Ja w świecie emocji"
Program "Ja w świecie emocji" jest kompletnym i darmowym programem dla szkół na godziny wychowawcze. Jest adresowany do wychowawców klas 5-8. Jest on ukierunkowany na wzmocnienie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz lepsze relacje interpersonalne.
"Ja w świecie emocji" to ponad 30 scenariuszy lekcji, zebranych w siedem modułów, przygotowanych przez psychologów i pedagogów. Za pośrednictwem programu można poznawać swoje mocne strony, budować relacje i uczyć się dbać o swoje granice, pracować w zespołach oraz indywidualnie, dyskutować, analizować przypadki i odgrywać role, a przede wszystkim - oswajać emocje.
Temat jest ważny i aktualny
Pilotaż "Ja w świecie emocji" wystartował rok temu. Jak powiedziała w audycji "Eureka" Joanna Gulczyńska, dyrektorka programu, szacowano, że zainteresuje się nim ok. 500 nauczycieli a ostatecznie zgłosiło się do niego ponad 2 tys. wychowawców. - To pokazuje, że temat kompetencji społeczno-emocjonalnych jest ważny i aktualny a nauczyciele potrzebują narzędzi, by te kompetencje skutecznie rozwijać - wskazała.
Gościni radiowej Jedynki zwróciła uwagę, że wszystkie wskaźniki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży bardzo się pogorszyły w ostatnim czasie. - Subiektywne poczucie dobrostanu młodych ludzi dzisiaj wypada bardzo blado jeśli chodzi o kraje europejskie. Obserwujemy m.in. wzrost prób samobójczych - powiedziała.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
Stacje dolna i górna są największymi tego typu obiektami w Europie, a sama kolej to najnowocześniejsza konstrukcja w naszym kraju. Ma długość aż 2211 m i zaczyna się w Dolinie Czarnego Potoku, prowadząc na szczyt Jaworzyny Krynickiej o wysokości 1114 m n.p.m.
73 wagoniki-gondole poruszają się z prędkością 5 m/s, a wyciąg pozwala dotrzeć na szczyt góry zaledwie w 7 minut. Zdolność przewozowa na godzinę to 1600 osób. Ciekawostką jest to, że kolejka przemieszcza się z inną prędkością latem i inną zimą.
Obecnie trwają prace nad totalną zmianą napędu kolejki, co uczyni z niej jedną z najnowocześniejszych w Europie. Warto dodać, że od początku swojego istnienia, czyli od 1997 roku, nie zanotowano żadnego awaryjnego zatrzymania.
O technicznych tajnikach kolei opowiedzieli w radiowej Jedynce: Andrzej Rozlach - kierownik Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka oraz Tomasz Pasieka z KGJK.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: Joanna Gulczyńska (dyrektorka programu "Ja w świecie emocji") oraz Andrzej Rozlach i Tomasz Pasieka (Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka)
Data emisji: 1.10.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
kk