Pomoc prawna i psychologiczna
Czy klient może szukać pomocy psychologicznej w kancelarii prawnej? Jak podkreśla gość Jedynki - mec. Robert Ofiara, proces rozstania jest bardzo emocjonujący i dynamiczny, co przekłada się na postawę klienta w trakcie postępowania. - Klient musi mieć miejsce do tego, żeby poradzić sobie ze swoimi emocjami i mieć instrumenty do radzenia sobie z nimi. Musi mieć też miejsce do tego, żeby dostrzec perspektywę dziecka w rozstaniu, nauczyć się tego, jak je wzmacniać - zwraca uwagę. - Takim miejscem nie jest kancelaria adwokacka, ale brak pomocy ze strony psychologa powoduje, że klient jest rozchwiany i nie jest w stanie udźwignąć kosztów, jakie ze sobą niesie postępowanie - dodaje.
Mediacje w sprawach rodzinnych
Mediacja umożliwia stronom samodzielne zdecydowanie, o tym, jak chcą ułożyć relacje między rodzicami a dzieckiem po rozwodzie. - Kiedy ludzie się rozstają, to zaczynają patrzeć na swoją rodzinę z innej perspektywy. (...) Przy stole mediacyjnym odnoszę wrażenie, że uczą się być na nowo rodzicami - mówi w radiowej Jedynce Marta Dubielis, prawniczka, mediatorka rodzinna z 14-letnim stażem. - Rodzice muszą się porozumieć, w jaki sposób zajmować się dzieckiem, będąc oddzielnie. Nie dzielimy się opieką, że ktoś opiekuje się rano, ktoś odrabia lekcje, tylko w dniu opieki opiekujemy się tym dzieckiem w 100 proc. To jest zupełnie inny świat rodzica, inne rodzicielstwo - wyjaśnia ekspertka.
Jak najskuteczniej pomóc dziecku?
- Dla dziecka najważniejsze jest to, żeby mieć poczucie stabilizacji, punkty, na których może się oprzeć w sytuacjach kryzysowych - podkreśla mec. Robert Ofiara.
Jak dodaje ekspert, ważna jest prewencja. - Jeśli rodzice tego potrzebują, mogli uzyskać wiedzę, na czym polega konflikt, jakie są etapy konfliktu, co się dzieje ze mną w konflikcie i co się dzieje z dzieckiem - przyznaje. - To, czego się nauczyłem w Komitecie Ochrony Praw Dziecka i przy pisaniu standardów pomocy dziecku w sytuacji rozstania, to tego, że najlepiej i skuteczniej można pomóc dziecku poprzez pracę z rodzicem - tłumaczy.
- Dzieci mają wszystkie te emocje, które mają rodzice i muszą sobie same z tymi emocjami radzić. Jeśli rodzic sobie nie umie radzić ze swoimi emocjami, no to czego możemy oczekiwać od dziecka - dopowiada Marta Dubielis.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Blisko, coraz bliżej
Prowadziła: Anna Maruszeczko
Goście: Marta Dubielis (prawniczka, mediatorka sądowa), mec. Robert Ofiara
Data emisji: 25.09.2024 r.
Godzina emisji: 21.12
ans/kmp