Pomoc po powodzi. Wiceminister o wsparciu dla studentów

Data publikacji: 03.10.2024 13:53
Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 15:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Andrzej Szeptycki był gościem Programu 1 Polskiego Radia
Andrzej Szeptycki był gościem Programu 1 Polskiego Radia, Autor - PAP/Rafał Guz
- Mamy uczelnie, które zwiększyły wyraźnie zapomogi dla studentów, inne uczelnie udostępniły miejsca w domach studenta dla poszkodowanych w powodziach, część zwalnia studentów z opłat za kształcenie lub za akademiki. Są też formy darmowego wsparcia psychologicznego - wymieniał w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Szeptycki, wiceszef MNiSW.

Rozpoczął się rok akademicki, młodzi studenci rozpoczęli nowy etap swojej edukacji, a ci starsi wrócili w mury uczelni. Tymczasem na południu Polski wciąż trwa liczenie strat i sprzątanie po powodzi, która dotknęła także studentów, uczniów, nauczycieli, wykładowców oraz szkoły i uczelnie. W Programie 1 Polskiego Radia o pomocy studentom poszkodowanym w powodzi mówił Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, polityk Polski 2050.

POSŁUCHAJ

09:36

Prof. Andrzej Szeptycki był gościem Krzysztofa Grzesiowskiego (W samo południe)

Pomoc powodzianom

Gość audycji podkreślił, że MNiSW zaapelowało do uczelni wyższych, aby w miarę swoich możliwości wspierały studentów poszkodowanych w czasie wrześniowej powodzi. I - jak zaznaczył - apel został wysłuchany, a pomoc jest zróżnicowana.

- Zaangażowanie uczelni we wsparcie powodzian jest bardzo wyraźne, na różnych płaszczyznach. Mamy uczelnie, które zwiększyły wyraźnie zapomogi dla studentów, szczególnie tych, którzy udokumentują, że ucierpieli w wyniku powodzi - to w szczególności Politechnika Gdańska czy Uniwersytet Wrocławski tego typu działania podjęły - mówił wiceminister nauki.

Szkoły wyższe wspierają potrzebujących studentów

Inne uczelnie udostępniły miejsca w domach studenta, czy to dla osób poszkodowanych w powodziach, czy też dla żołnierzy WOT, którzy pomagają powodzianom. Niektóre uczelnie zwalniają studentów dotkniętych powodzią z opłat za kształcenie lub z opłat za miejsca w akademikach.

- Są też formy darmowego wsparcia psychologicznego. UJ z kolei zaproponował studentom, którzy ucierpieli w powodzi, urlop dziekański. To są niektóre, wybrane formy pomocy ze strony uczelni i środowiska akademickiego, które się pojawiły, i z których ofiary powodzi mogą korzystać - dodał Andrzej Szeptycki.

Gość audycji mówił także o projektach dotyczących umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, nad którymi pracuje resort.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Gość: prof. Andrzej Szeptycki (wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego)

Data emisji: 3.10.2024

Godzina emisji: 12.25

PR1/jmo

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.