Milanović sprzeciwił się wspieraniu Ukrainy. Ekspertka: chorwacka polityka zagraniczna jest aktualnie niespójna

Data publikacji: 03.10.2024 19:20
Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 19:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prezydent Chorwacji Zoran Milanović
Prezydent Chorwacji Zoran Milanović , Autor - PAP/IGOR KUPLJENIK
Chorwaccy żołnierze nie wezmą udziału w natowskiej misji wsparcia Ukrainy. Zgody na takie działanie nie wyraził prezydent Chorwacji Zoran Milanović.

W komunikacie kancelaria prezydenta Chorwacji wyjaśniła, dlaczego będący jednocześnie wodzem naczelnym Milanović nie pozwala na udział Chorwatów w misji. Czytamy w nim, że zadaniem prezydenta republiki jest ochrona kraju przed wojną i podjęcie wszelkich kroków, aby utrzymać go z dala od konfliktów wojennych. Dodał też, że wojna na Ukrainie nie stanowi ataku na jeden z krajów NATO, dlatego nie ma powodu uruchamiania artykułu piątego traktatu północnoatlantyckiego.


POSŁUCHAJ

32:29

Prezydent Chorwacji sprzeciwił się wspieraniu Ukrainy (Więcej świata/Jedynka)

 

W tle tej decyzji jest też bieżąca walka polityczna. Socjaldemokrata Milanović jest skonfliktowany z centroprawicowym rządem, a na grudzień są zaplanowane wybory prezydenckie. Zoran Milanović miał wypowiedzi o charakterze prorosyjskim. Tę sytuację należy czytać przede wszystkim w kontekście sytuacji wewnętrznej, bo aktualnie trwa kampania wyborcza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paulina Wankiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Misja NSATU

Prezydent Zoran Milanović powtórzył, że jego zdaniem Ukraina jest ofiarą agresji, ale Chorwacja powinna udzielać pomocy humanitarnej, a nie wojskowej.

Misja NSATU to między innymi szkolenia ukraińskiej armii na terenie Ukrainy przez specjalistów państw NATO. Zoran Milanović jest od początku sceptyczny w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy, a samą agresję Rosji uznał kiedyś za sprowokowaną przez Zachód.

Nierozważna polityka zagraniczna 

Chorwatów spotykają konsekwencje nierozważnej polityki zagranicznej. Czy UE może zareagować na to negatywnie? 

- Oprócz Chorwacji podobną decyzję podjęły Węgry. Wydaje mi się, że tutaj nikogo to to nie zaskakuje, na razie nie widzimy żadnych reperkusji, jeśli chodzi o Chorwację - mówi gościni audycji.

- Kwestia praworządności, wolności mediów to są tematy, które coraz częściej się pojawiają w unijnym dyskursie, jeśli chodzi o Chorwację, więc wydaje mi się, że w najbliższym czasie możemy obserwować jakąś eskalację, jakieś reperkusje ze strony Uni Europejskiej, ale wydaje mi się, że to jednak wciąż odległa perspektywa - ocenia ekspertka. 

Poza tym w audycji:

- Bliski Wschód - operacja Izraela w Strefie Gazy, operacja Izraela w Libanie – w miarę rozwoju wydarzeń. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej.

Alaksandr Łukaszenka na celowniku Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Rząd Litwy przekazał do prokuratury trybunału materiały o zbrodniach popełnionych przez białoruskiego dyktatora. Swiatłana Cichanouska i Pawieł Łatuszka przedstawią dziś te materiały. Rozmowa z Maciejem Jastrzębskim. 

- Rząd Boliwii ogłosił w poniedziałek "stan klęski narodowej" z powodu olbrzymich pożarów na terenie boliwijskiej Amazonii i Chiquitanii - dżunglę amazońską nawiedziła największa w historii susza. Gość: Marcel Andino Velez z Greenpeace Polska.

- Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili odmówiła podpisania w wyznaczonym terminie kontrowersyjnej ustawy ograniczająca prawa osób LGBTQ. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Łukasz Walewski 

Data emisji: 3.10.2024

Godzina emisji: 17.10

IAR/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.