Bitwa nad Bzurą - symbol września 1939 roku
Bitwa nad Bzurą, trwająca między 9 a 22 września 1939 r., była największą z bitew kampanii polskiej. - Była to największa i jedyna bitwa, którą wydali Niemcom Polacy. Oni byli zupełnie zaskoczeni atakiem Armii Poznań, Armii Pomorze, w związku z tym to zadecydowało o początkowych sukcesach tej bitwy - opowiada w radiowej Jedynce Radosław Jarosiński, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej oraz Pola Bitwy nad Bzurą. - Musimy mieć świadomość, że przewaga technologiczna, przewaga w uzbrojeniu była po stronie Niemców i początkowego naszego sukcesu nie dało się tak jakby utrzymać zbyt długo - podkreśla.
Zbiór Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą to największa kolekcja broni, ekwipunku, umundurowania i innych pamiątek z Kampanii 1939 roku w Polsce. Wystawa główna obejmuje również tematykę całej II wojny światowej. Muzeum gromadzi ponadto zabytki kultury materialnej, dokumentacje czy archiwa oraz prowadzi badania związane z wielowiekowymi dziejami Sochaczewa oraz Ziemi Sochaczewskiej.
Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie
Wybudowany w drugiej połowie XIV wieku, siedziba wzmiankowanej w 1221 r. kasztelanii sochaczewskiej. Zamek został zniszczony podczas insurekcji kościuszkowskiej, częściowo rozebrany w XIX wieku. - Siemowit III też na tym zamku w 1377 roku zwołał zjazd książąt mazowieckich i wielmożów mazowieckich, gdzie po raz pierwszy dla całego Mazowsza skodyfikowano prawo zwyczajowe, ale też powołano do życia najpewniej, jak badacze przypuszczają, nowy podział administracyjno-terytorialny, administracyjno-sądowy, dokładnie podział na ziemie i powiaty - mówi w "Jedynym takim miejscu" Łukasz Popowski, p.o. kierownik Stacji Muzeum. - Wtedy powstała m.in. ziemia sochaczewska, która funkcjonowała aż do końca I Rzeczpospolitej - dodaje.
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Położona w pobliżu Sochaczewa Żelazowa Wola, znana jest przede wszystkim jako miejsce urodzin słynnego kompozytora, Fryderyka Chopina. W otoczonym parkiem domu rodzinnym znajduje się dzisiaj muzeum.
Pomysł na jego utworzenie pojawił się już w końcu XIX wieku, zrealizowano go w latach 30. XX wieku. Oficjalnie muzeum otwarto dopiero w 1949 roku, w setną rocznicę śmierci Chopina. Dwór wraz z parkiem jest obecnie oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zarządzanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Ekspozycję stałą stanowią aranżacja wnętrz skromnego XIX-wiecznego dworku, odtwarzająca atmosferę domu rodzinnego kompozytora, oraz ekspozycja biograficzna poświęcona Fryderykowi Chopinowi.
- Dworek to jest kilka izb, zaś towarzyszy mu siedmiohektarowy, wypielęgnowany, piękny park - przyznaje Anna Tarnawska, kierownik Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli. - O nas słychać coraz więcej z uwagi na działalność Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - czyli Konkurs Chopinowski, festiwal "Chopin i jego Europa", które ściągają gości tak naprawdę z całego świata - podkreśla.
Przygoda z wąskotorówką
Jednostka powstała jako oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w oparciu o tabor, budynki, infrastrukturę oraz w dużym stopniu załogę zlikwidowanej 30 listopada 1984 roku Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Od 2016 roku jednostka stała się filią Stacji Muzeum w Warszawie, nowej instytucji kultury, powołanej po likwidacji Muzeum Kolejnictwa.
Muzeum jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się tak liczny zespół wąskotorowych pojazdów szynowych. W skansenie znajdują się ponad 160 jednostek taboru wąskotorowego, kilkadziesiąt oczekuje na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Radosław Jarosiński (dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej oraz Pola Bitwy nad Bzurą), Jakub Wojewoda (były prezes grup rekonstrukcyjnych, autor Traktu Pamięci Bohaterów Walki nad Bzurą, wieloletni pracownikiem muzeum), Adrianna Andrusiewicz-Tabara (historyk sztuki, w muzeum zajmuje się edukacją i organizacją wydarzeń), Łukasz Popowski (p.o. kierownik Stacji Muzeum), Anna Tarnawska (kierownik Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli), Beata Bąk (kierownik Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy)
Data emisji: 5.10.2024 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
ans/wmkor