Magdalena Zawadzka: szczególnie wysoko cenie sobie role teatralne

Data publikacji: 06.10.2024 13:00
Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 14:15
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Magdalena Zawadzka i Zbigniew Krajewski w studiu Jedynki
Magdalena Zawadzka i Zbigniew Krajewski w studiu Jedynki, Autor - Polskie Radio
- Jestem dojrzałą kobietą, która w młodości zagrała piękną rolę, między innymi rolami, które sobie bardzo wysoko cenię, szczególnie role teatralne  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Zawadzka. Aktorka opowiada w audycji m.in. o aktywności zawodowej, miłości do teatru i do syna, cenionego reżysera Jana Holoubka, a także o tym, dlaczego Teatr Polskiego Radia jest tak ważny.

Kabaret Dudek 

W 1965 roku Edward Dziewoński inauguruje działalność Kabaretu DudekW ciągu 10 lat działalności kabaretu odbyło się około 1000 przedstawień, na które złożyło się blisko 200 skeczy, monologów i piosenek kilkudziesięciu kompozytorów i autorów. - Edward Dziewoński przyszedł na mój dyplomowy spektakl do szkoły teatralnej i zaprosił mnie do Kabaretu Dudek, tam właśnie kierownikiem artystycznym został mianowany Wojciech Młynarski i tam go właśnie poznałam - wspomina Magdalena Zawadzka. 

POSŁUCHAJ

25:04

Magdalena Zawadzka o aktywności zawodowej, miłości do teatru, filmu (Czas pogody/Jedynka)

 

- Debiutowałam w Kabarecie Dudek w takim towarzystwie jak Irena Kwiatkowska, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski, Jan Kobuszewski i ja z Bobkiem Kobielą byliśmy doangażowani do istniejącego już od dwóch lat Kabaretu Dudek - wspomina aktorka. - To były cudowne czasy, a te dzieła w postaci skeczy, monologów, piosenek, są do dzisiaj aktualne, w pewnym sensie stały się wzorem świetnej, estradowej klasyki - dodaje. 

Jan Holoubek - ceniony operator i reżyser 

Magdalena Zawadzka poślubiła aktora i reżysera Gustawa Holoubka, z którym ma syna, Jana Holoubka, reżysera i operatora filmowego. Aktorka wspomina, że syn od najmłodszych lat interesował się filmem, co później stało się nie tylko jego zawodem, ale również pasją. - Jak pojechaliśmy na wakacje na Hel, to ciągle filmował jakąś fabułę, którą wymyślił. Cieszę się, że jego zainteresowania poszły w takim szlachetnym, twórczym kierunku, że i to, co uważaliśmy za dziecięcą zabawę, stało się jego zawodem - przyznaje. - Teraz już ma dwa zawody, bo jest operatorem prawie od 20 lat - i ta jego praca była ceniona wysoko - a teraz jest reżyserem - podkreśla. 

Magdalena Zawadzka: nie ma nic gorszego, niż zostać w jakiejś roli 

- Powrót do zwykłego życia po pracy jest higieną. Nie ma nic gorszego, jak zostać w jakiejś roli i w niej się pętać po domu w charakterze bohatera - mówi gościni audycji. - Przychodzili do mojego domu ludzie naprawdę wspaniali: pisarze, muzycy, kompozytorzy, lekarze, literaci, po prostu świetni ludzie. Ja wracałam do życia tego nie tylko domowego: zakupy, administracyjne sprawy, sprzątanie. Potem urodziło się dziecko, zaczęła się kombinacja nad opieką. To życie, do którego należy wrócić -  dodaje. 

Czytaj również: 


Magdalena Zawadzka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Już jako nastolatka występowała w telewizyjnym Młodzieżowym Studiu Poetyckim. Debiutowała w wieku 18 lat w filmie Jana Rybkowskiego "Spotkanie w Bajce" (1962). Popularność zdobyła dzięki roli Basi Wołodyjowskiej w filmie "Pan Wołodyjowski" (1969) i serialu "Przygody pana Michała" (1969). Wystąpiła m.in. w filmach "Rozwodów nie będzie" (1964), "Sublokator" (1967), "Klucze" (1973), "Mazepa" (1976), "Noce i dnie" (1975), "Łabędzi śpiew" (1988) czy "Goodbye, Rockefeller" (1993). Aktorkę można zobaczyć także w popularnych serialach telewizyjnych.

Po studiach zaangażowała się do Teatru Dramatycznego w Warszawie, w którym występowała do 1982 roku. Przez następną dekadę była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, a od 1992 roku należy do zespołu Teatru Ateneum. Jest również związana z Teatrem Polskiego Radia.

Zobacz też:


Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Magdalena Zawadzka (aktorka) 

Data emisji: 6.10.2024 r.

Godzina emisji: 10.20

ans/wmkor


Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.