Urszula Kozioł laureatką Nagrody Literackiej Nike 2024 za tom "Raptularz". "Dzielimy się tym, co stwarza dobro"

Data publikacji: 07.10.2024 08:49
Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 11:52
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdobywczyni Nagrody Literackiej Nike Urszula Kozioł podczas uroczystej gali 28. edycji Nagrody Literackiej Nike w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego
Zdobywczyni Nagrody Literackiej Nike Urszula Kozioł podczas uroczystej gali 28. edycji Nagrody Literackiej Nike w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, Autor - PAP/Radek Pietruszka
Urszula Kozioł w przeszłości była już nominowana do tej nagrody - w roku 2006 za książkę "Supliki", w roku 2008 - za tomik "Przelotem", w 2015 - za "Klangor", a w 2017 roku - za "Ucieczki". Wreszcie udało jej się ją zdobyć.

Nagroda Literacka Nike to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. W tym roku została przyznana po raz 28. 

W konkursie wybierana jest najlepsza książka poprzedniego roku, a brać udział mogą wszystkie gatunki literackie - od poezji, poprzez dramat, po reportaż. Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się m.in.: Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Marcin Wicha, Andrzej Stasiuk czy Dorota Masłowska.


POSŁUCHAJ

20:47

Urszula Kozioł laureatką Literackiej Nagrody Nike 2024 za tom "Raptularz". "Dzielimy się tym, co stwarza dobro" (Kulturalna Jedynka)

 

Urszula Kozioł laureatką Nike 2024

"Poetka ma pełną świadomość, że język nie jest medium obiektywnych i twardych sądów. To raczej wehikuł znaczeń wątpliwych i przypadkowych" - powiedział Krzysztof Siwczyk, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike, w laudacji.

"Raptularz" to wiersze o odchodzeniu, stracie ukochanej osoby i starości. "Miejsce i czas, które są istotnymi elementami literackiej medytacji w nagrodzonej przez nas w tym roku książce, bardziej powracają, niż faktycznie są, zjawiając się w lekturze jakby z oddali. (...) Miejsce, którego nie ma, i czas, który ubywa, okazują się pustym domem i pobudką w czarnej godzinie. Napięcie egzystencjalne rozsadza wersy, tekst nie układa się ze światem, nic tu już nie idzie na estetyczne układy, nic nie chce się podobać" - opisał Siwczyk.

"Dzielimy się słowem. Dzielimy się tym, co stwarza dobro. Tym, co daje nam ciszę, taką niesamowitą ciszę, że nagle się przyłapujemy, że to jest nam potrzebne, że nie musimy cały czas gadać, że trzeba się czasem zamyślić. Zamyślić i pozwolić, żeby to ciche zamieszkało w nas" - powiedziała Kozioł, odbierając Złote Pióro, czemu przyglądała się dziennikarka radiowej Jedynki Magda Mikołajczuk.

Czytaj także:

Urszula Kozioł - życie i dorobek

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Pracowała jako nauczycielka, pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury. Kierowała działem literackim "Poglądów". Była redaktorem wrocławskiego miesięcznika "Odra" i z tym pismem związana jest od lat.

Jako poetka debiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Ma w swoim dorobku również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska. Wydała m.in. "Gumowe klocki" (1957), "W rytmie korzeni" (1963), "W rytmie słońca", (1974), "Żalnik", (1989), "Supliki", (2005), "Przelotem" (2007), "Horrendum"(2010), "Klangor" (2014), "Ucieczki" (2016). 

Jest laureatką wielu nagród, wśród nich Nagrody im. Kościelskich, Ministra Kultury, Miasta Wrocławia, nagrody im. Stanisława Piętaka, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Została także uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest Honorową Obywatelką Wrocławia i nagrodzono ją Złotą Odznaką Honorową Wrocławia.

Michał Witkowski z Nike Czytelników

Podczas gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wręczona została także Nike Czytelników.

Otrzymał ją Michał Witkowski za książkę "Wiara. Autobiografia", w której autor wspomina pierwszych 15 lat swojego życia. To nie tylko zwykłe wspomnienia - to pełna humoru, ironii i nostalgii podróż do czasów PRL i wczesnych lat 90., widziana oczami dorastającego chłopca, który z czasem stanie się uznanym pisarzem.

- Gdyby nie było tej szarości, toby nie było ucieczki w coś innego. Ja uciekałem od tej szarości, od tych stołówek, sal lekcyjnych, wuefów śmierdzących, toksycznej szkoły - powiedział Witkowski w rozmowie z dziennikarką radiowej Jedynki Magdą Mikołajczuk.

Organizatorami nagrody są "Wyborcza" i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Data emisji: 6.10.2024 r. 

Godzina emisji: 23.10

Jedynka/PAP/IAR/kk/kmp

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.