Dzięki listom możemy zajrzeć do alkowy i umysłów wielkich Polaków

Data publikacji: 10.10.2024 11:33
Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 12:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Korespondencja znanych osób, wielkich osobowości często wydawana jest w formie książkowej
Korespondencja znanych osób, wielkich osobowości często wydawana jest w formie książkowej, Autor - mat. promocyjne
List jest tak stary jak pismo. Dzięki listom ludzie przekazywali sobie wiadomości. List jest dokumentem, historycznym źródłem, ale też obrazem uczuć. 

POSŁUCHAJ

10:51

Dzięki listom możemy zajrzeć do alkowy i umysłu wielkich Polaków (Skarby kultury polskiej/Jedynka)

 

Uczono nas, że nie czyta się cudzej korespondencji, nie wypada, ale listy wielkich to zupełnie co innego... List odkrywa inne oblicze człowieka. W audycji "Skarby kultury polskiej" można posłuchać fragmentów listów króla Jana III Sobieskiego do ukochanej Marysieńki i poety Jarosława Iwaszkiewicza do córek.

Listy znanych i znakomitych pisarek i pisarzy czytamy z wypiekami na twarzy. Aktorka, dramatopisarka, powieściopisarka, publicystka Gabriela Zapolska jest w korespondencji do bólu szczera. Przez jej listy poznajemy nie tylko jej los, niełatwy, ale również los wielu kobiet z tamtej epoki. W listach pisarza i malarza Witkacego do żony, zdradzanej i porzucanej, odkrywamy czasem zupełnie innego człowieka niż ten, na którego się kreował. 


Czytaj także:


List jako arcydzieło literackie

List jest też świadomie stosowaną przez autora formą literacką. Sięgnął po nią na przykład pisarz Henryk Sienkiewicz. Noblista, relacjonując swoje wrażenia z podróży po Stanach Zjednoczonych, wyrażał je w formie listów, które w latach 1876-1878 drukowała na swoich łamach "Gazeta Polska" ("Listy z Ameryki"). W 1890 roku 40-letni wówczas autor wyruszył w podróż do Afryki. Wcześniej zapowiedział cykl korespondencji z Czarnego Lądu ("Listy z Afryki").



Do prawdziwych arcydzieł sztuki epistolarnej zaliczyć można listy jednego z polskich wieszczów narodowych Juliusza Słowackiegokompozytora i pianisty Fryderyka Chopina, a także autora dzienników "Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego. Bardzo szczególne listy-wyklejanki tworzyła noblistka Wisława Szymborska.

Czytaj także:


Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 9.10.2024

Godzina emisji: 23.40

kk/kmp

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.