Poznaj barwy granatu. Wystawa Siergieja Paradżanowa w Zachęcie

Data publikacji: 12.10.2024 19:00
Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 13:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kadr z filmu Siergieja Paradżanowa
Kadr z filmu Siergieja Paradżanowa, Autor - mat. pras.

POSŁUCHAJ

Paradżanow w Zachęcie, Festiwal Filmowy Ukraina, Edward Dwurnik i Dźwiękowa mapa Sejn (Jedynka/Na pograniczach)

W audycji „Na pograniczach” zaprosimy na wystawę legendarnego armeńskiego reżysera, polecimy najciekawsze pozycje na festiwalu filmowym Ukraina!, spojrzymy na nowe projekty Pracowni Muzyki Miejsca oraz Fundacji Edwarda Dwurnika.

„Paradżanow. Chcę minąć swój cień” w Zachęcie

12 października w warszawskiej Zachęcie otwiera się ekspozycja „Paradżanow. Chcę minąć swój cień” poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów XX wieku – Siergieja Paradżanowa. Wystawa osadza twórczość artysty w ówczesnym i aktualnym kontekście politycznym i artystycznym. W ramach ekspozycji oraz towarzyszącego jej programu zostaną zaprezentowani także współcześni twórcy wywodzący się z Ukrainy, Gruzji i Armenii. O wystawie opowie kuratorka Joanna Kordjak.

Dźwiękowa mapa Sejn

Pracownia Muzyki Miejsca od lat tworzy opowieść o miasteczku Sejny, łącząc właściwości dźwięku ze sztuką pamięci. Tworzona w ostatnich miesiącach dźwiękowa mapa powstała w oparciu o smartfonową aplikację Echoes, narzędzie umożliwiające budowę przestrzennej, wielowarstwowej historii miejsca. Do Sejn, w ramach warsztatu z młodymi ludźmi i miejscowymi muzykami, przyjechały wybitne artystki dźwiękowe, teoretycy i praktycy nagrań terenowych. Dźwiękowa mapa stała się polifoniczną opowieścią o miejscu, swoje ścieżki mają tu pamięć najstarszych mieszkańców Sejn, melodia polsko-litewskich głosów, szepty żydowskiego świata, ale i wyobraźnia młodych polskich kompozytorek czy sama architektura miasteczka, w której po zmierzchu lub z oddali rezonuje natura. Dźwiękowej mapie Sejn przysłuchuje się Aleksandra Tykarska.


Ukraina! Festiwal Filmowy 2024 Ukraina! Festiwal Filmowy 2024

Ukraina! 9. Festiwal Filmowy 

Już 21 października w Warszawie rusza Ukraina! 9. Festiwal Filmowy – jedyne wydarzenie w Polsce w pełni poświęcone kinematografii ukraińskiej. W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie około 60 filmów, w tym najnowsze ukraińskie produkcje fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także tytuły nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Filmy oceni profesjonalne jury, w skład którego wejdą eksperci filmowi z Polski i Ukrainy. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie sekcja poświęcona Tatarom Krymskim, mająca na celu przybliżenie widzom bogatej kultury, historii oraz współczesnych losów tej mniejszości etnicznej. Tegoroczną odsłonę festiwalu otworzy film „Szare pszczoły” nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. Na festiwalu pokazany zostanie też film „Pod wulkanem” w reżyserii Damiana Kocura. Na festiwal zaprosi dyrektorka Ukraina! Festiwal Filmowy Beata Bierońska-Lach.


Edward Dwurnik po-lewej-ed-w-miedzylesiu1966moja-druga-wizyta-w-jego-pracowni Edward Dwurnik po-lewej-ed-w-miedzylesiu1966moja-druga-wizyta-w-jego-pracowni

Dwurnik i Andruchowycz otwierają kulturalną serię

Fundacja Edwarda Dwurnika zapoczątkowała serię wydawniczą „Figura na przetrwanie”, w ramach której sztuka i osoba malarza będzie zestawiana z innymi twórcami i twórczyniami kultury. Serię otworzył wybitny prozaik i poeta ukraiński Jurij Andruchowycz. Jego opowiadanie „Leśny”, będące wspomnieniem z dzieciństwa nieznanego nam bliżej narratora spowija aura tajemnicy. Rozmowa z pomysłodawczynią serii, córką Edwarda Dwurnika – Polą Dwurnik i pisarzem Juriem Andruchowyczem. 

Tytuł audycji: Na pograniczach 

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 12.10.2024

Godzina emisji: 18.10

mg

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.