Wszystko zaczyna się od piwa. Problem picia alkoholu wśród młodzieży

Data publikacji: 12.10.2024 13:26
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 16:15
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ponad 30 proc. dzieci doświadczyło stanu upojenia alkoholowego
Ponad 30 proc. dzieci doświadczyło stanu upojenia alkoholowego, Autor - Malykalexa/shutterstock
Statystki pokazują, że 80 procent nastolatków w wieku 15-16 lat piło już alkohol. Ponad 30 proc. dzieci doświadczyło stanu upojenia alkoholowego - wynika z raportu "Inicjacja alkoholowa wśród dzieci i młodzieży w Polsce: diagnoza problemu, przyczyny i konsekwencje", przygotowanego przez Instytut Człowieka Świadomego. Dlaczego coraz młodsi sięgają po napoje procentowe?

Jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących Polaków, zaraz po paleniu tytoniu, nadciśnieniu, otyłości i cukrzycy, jest nadmierne spożywanie alkoholu

- Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu bez względu na to, w jakiej formie go spożywamy. Coś, co powinno nas najbardziej martwić, to niestety to, że jesteśmy w światowej czołówce, jeśli chodzi o odsetek 16-latków, którzy mają za sobą epizod upicia się. Tzn. około 20 proc. 16-latków w Polsce ma już pierwszy raz za sobą - mówił dr Janusz Krupa, lekarz.

Wielki problem społeczny

Autorzy raportu "Inicjacja alkoholowa wśród dzieci i młodzieży w Polsce: diagnoza problemu, przyczyny i konsekwencje" zwracają uwagę na to, że nie ma znaczenia, pod jaką postacią młodociani piją alkohol. Jak podkreślają, napoje niskoprocentowe są równie szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego rozwijającego się nastolatka co wysokoprocentowe - spożywanie alkoholu w różnych ilościach powoduje m.in. nieodwracalne uszkadzanie młodych ewolucyjnie części mózgu, związanych z wyższymi funkcjami psychicznymi.

Dostępne, tanie i pobłażliwie traktowane

Istnieją trzy główne determinanty wczesnej inicjacji alkoholowej: rodzina, grupa rówieśnicza i reklama (w Polsce dozwolona jest, pod pewnymi obostrzeniami, reklama piwa).

Pierwszy etap inicjacji alkoholowej odbywa się w domu, za wiedzą i zgodą rodziców, w wieku 10-12 lat. Problem dotyczy 85 proc. badanej młodzieży. Drugi etap inicjacji ma miejsce poza domem, w gronie rówieśników - mediana wieku to 16 lat. W jednym i w drugim przypadku piwo jest głównym alkoholem inicjacji nieletnich, bo jest powszechnie dostępne, tanie i pobłażliwie traktowane przez dorosłych.

Pozytywne trendy

Co warto zauważyć, od 2003 roku w Polsce obserwowane są pozytywne trendy, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu przez dzieci i młodzież. Wszystkie wskaźniki, zarówno odsetek tych, którzy pili w czasie ostatnich 30 dni, jak i tych, którzy próbowali kiedykolwiek napojów alkoholowych, powoli się obniża z 98-99 proc. do 88 proc. Rośnie też grupa nastolatków przekonanych o ryzyku zdrowotnym związanym z piciem napojów alkoholowych.

Z uwagi na wagę problemu przeprowadziliśmy w "Pigułce na zdrowie" wnikliwą analizę zjawiska z udziałem lekarza, psychologa, socjologa i badacza opinii społecznej. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Karolina Krzysik-Klemanow (psycholożka), Ida Zalewska (badaczka opinii społecznej), Janusz Sierosławski (socjolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr Janusz Krupa (internista)

Data emisji: 12.10.2024

Godzina emisji: 12.39

kk/DS/kmp

Kiermasz pod kogutkiem
Kiermasz pod kogutkiem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.