"Wartości takie jak godność, prawa człowieka i fundamentalne wolności są kluczowe dla budowania tolerancyjnego społeczeństwa. Chcemy przypominać o potrzebie respektowania praw każdego człowieka bez względu na różnice. Tolerancja wymaga dialogu i otwartej komunikacji między różnymi grupami społecznymi. Promowanie dialogu jest niezbędne dla zrozumienia i akceptacji różnorodności. Edukacja jest również kluczowym elementem w zwalczaniu nietolerancji" - podkreślają twórcy kampanii.
Idee kampanii mają na celu dążenie do stworzenia świata, w którym różnorodność jest akceptowana, a każdy człowiek jest szanowany niezależnie od swoich indywidualnych cech i przekonań.
Niezwykła instalacja artystyczna
W ramach kampanii "Filary Tolerancji" w centrum Warszawy - przy rondzie Czterdziestolatka, w okolicy Dworca Centralnego, Złotych Tarasów i Varso Tower, na filarach podporowych estakady Jana Pawła II, przy przystankach tramwajowych "Dworzec Centralny", zarówno po stronie Woli, jak i Śródmieścia - stanęła instalacja artystyczna składająca się z 12 podświetlanych filarów, które w różnych kolorach oświetlają przestrzeń miejską.
"Są one symbolem wielowymiarowości ludzkich doświadczeń i współistnienia odmiennych poglądów. Każdy filar reprezentuje inną wartość, a razem tworzą obraz społeczności, w której różnice nie dzielą, ale łączą. Filary Tolerancji to nie tylko artystyczna forma wyrazu, ale również apel o wspólne budowanie społeczeństwa otwartego, w którym każdy czuje się zaakceptowany i bezpieczny" - wyjaśniają twórcy.
"Przeznaczeniem przestrzeni 12 filarów jest organizacja kampanii społecznych poruszających ważne społecznie problemy. Pierwszą kampanią jest akcja "Filary Tolerancji". W planie mamy kolejne kampanie dotyczące ciałopozytywności, proekologiczne czy patriotyczne na Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 Maja, gdzie instalacja rozbłyśnie w barwach biało-czerwonych" - tłumaczy Małgorzata Lendzion, pomysłodawczyni instalacji i kampanii.
Kampanię poparły osoby publiczne znane ze swojego zaangażowania społecznego. Ambasadorkami i ambasadorami kampanii są: Maciej Stuhr, Julia Wieniawa, Maciej Musiał, Tomasz Raczek, influencerka Red Lipstick Monster i aktywistka Ogi Ugonoh, których wizerunki, jak i przesłanie widnieją na instalacji.
W inicjatywie biorą udział nie tylko osoby publiczne, ale także grono naukowe: socjolożka dr hab. Małgorzata Bieńkowska, psychoterapeutka dr Agata Loewe-Kurilla, psycholożka Joanna Flis, socjolog dr hab. Jacek Kochanowski, prawniczka dr Paulina Pilch i seksuolożka Patrycja Wonatowska, którzy przybliżają problematykę tolerancji i różnorodności z perspektywy badawczej.
Patronat Honorowy nad kampanią objęła ministra równości Katarzyna Kotula, a nad Inauguracją Powstania Instalacji Artystycznej: Rzecznik Praw Obywatelskich i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Patronem medialnym kampanii jest radiowa Jedynka. Nad merytoryką kampanii czuwa Kampania Przeciw Homofobii.
Więcej o kampanii, jak i instalacji "Filary Tolerancji" można przeczytać na stronie internetowej: www.filarytolerancji.pl.
Polska na tle Europy
W Polsce stopniowo poprawiają się wskaźniki dotyczące eliminowania dyskryminacji z życia społecznego, jednak tempo zmian jest powolne na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej - podają autorzy raportu "Unia równości. Między założeniami a rzeczywistością", przygotowanego na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Pod względem równości płci, mimo wzrostu pozycji Polski w Gender Equality Index (wskaźnik stosowany przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn), pozostajemy na 18. miejscu wśród państw wspólnoty. Wskaźnik ten w UE wynosi 70,2 pkt, w Polsce - 61,9 pkt.
W ostatnich latach Polska odnotowała wzrost liczby przestępstw z nienawiści, co potwierdzają dane Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE). Obejmują one przestępstwa motywowane uprzedzeniami wobec rasy, pochodzenia etnicznego, narodowości, wyznania, orientacji seksualnej, płci, tożsamości płciowej lub niepełnosprawności.
Rasizm wciąż jest w Polsce powszechnym problemem: aż 57 proc. respondentów o innym kolorze skóry w Polsce przyznało, że doświadczyło dyskryminacji, przy czym najczęściej była ona związana z dostępem do towarów i usług (25 proc.), zatrudnienia (24 proc.) oraz edukacji (22 proc.)
Chociaż poziom równouprawnienia osób LGBT+ w Unii Europejskiej rośnie, Polska wciąż pozostaje w tyle. W 2024 roku Polska, kolejny rok z rzędu, zajęła ostatnie miejsce wśród państw UE w rankingu Rainbow Europe. Organizacja ILGA Europe, która odpowiada za opracowanie rankingu, ocenia, że Polska zabezpiecza jedynie 17,5 proc. praw osób LGBT+ przy średniej unijnej na poziomie 56,1 proc.
mat. promocyjne/kk