"Dzieciom należy dawać pieniądze". Jak nauczyć je oszczędzania?

Data publikacji: 21.10.2024 11:00
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 11:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak nauczyć dzieci oszczędzać?
Jak nauczyć dzieci oszczędzać?, Autor - shutterstock/im_coco
- W dzisiejszym świecie bardzo ważna jest edukacja finansowa i obcowanie z pieniędzmi. Jeśli ktoś tego nie opanuje na samym początku, później będzie mu bardzo trudno - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Hubert Gąsiński z Uniwersytetu WSB Merito w Warszawie. Od jakiego wieku dziecko powinno mieć własne pieniądze?

Dr Hubert Gąsiński przyznaje, że jeśli chodzi o jego rodzinę, to daje kieszonkowe swojemu dziecku. Robi to już od czasu przedszkola. - W ten sposób moja córka uczy się obcowania z finansami - zauważa.


POSŁUCHAJ

09:19

"Dzieciom należy dawać pieniądze". Jak nauczyć je oszczędzania? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

- W latach 90. czy nawet w czasach słusznie minionych, były słynne książeczki SKO. Dzisiaj można założyć dziecku konto praktycznie od jego urodzenie do 13. roku życia. Są tam ograniczenia (kwotowe - red), które wynikają z prawa, ponieważ dziecko w tym wieku nie ma zdolności do czynności prawnych. Dopiero od 13. roku życia ma częściową zdolność - dodaje.

Ekspert dopowiada: - Musimy nauczyć dziecko gospodarowania tymi pieniędzmi (…). Zakładając konto w banku, widzimy na co wydaje. Możemy sprawdzić, jakimi kwotami operuje podczas zakupów i w jakim punkcie sprzedaży.

Dziecko poznaje warto pieniędzy

- Jestem przekonany, że należy dawać dzieciom pieniądze, aby wiedziały, jaka jest wartość tych pieniędzy. Chodzi też o to, żeby same popełniały błędy na małych kwotach. Jak dziecko dostanie przysłowiowe 100 złotych, to ono według własnych miar dokona odpowiedniego zakupu - mówi dr Hubert Gąsiński.

Kieszonkowe warto przekazywać naszym pociechom np. raz w miesiącu. Jeżeli wydadzą całą kwotę już na samym początku, będą musiały poczekać na kolejne pieniądze. W ten sposób będą wiedzieć, jak w przyszłości gospodarować kieszonkowym. - Dziecko uczy się racjonalnego wydatkowania tych 100 złotych. Dzięki temu już nie będzie tak, że dopiero będąc dorosłym człowiekiem, będzie się tego uczyć. Nie będzie sytuacji, że jak dostanie wypłatę, to wyda ją w ciągu 1-2 dni czy tygodnia i nie będzie mieć za co żyć - wyjaśnia gość Jedynki.

Zobacz także:

Czy 100 złotych wystarczy?

Jakiej wysokości kieszonkowe powinno otrzymywać nasze dziecko? - To jest zależne od naszych dochodów i możliwości. Wiadomo, że im więcej, tym lepiej, ponieważ dziecko będzie samo gospodarowało takim mini-budżetem - podpowiada dr Hubert Gąsiński.

- Myślę, że należałoby rozpoczynać od 100 złotych. Tylko też trzeba popatrzeć, co dzisiaj za te pieniądze dziecko może realnie kupić. Ważne jest też pokazywanie odkładania, bo pamiętajmy, że oszczędzanie ma czemuś służyć. Nie robimy tego, że tak wypada, tylko po to, aby nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy na trudne sytuacje - dopowiada ekspert.

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Hubert Gąsiński (Uniwersytet WSB Merito w Warszawie)

Data emisji: 21.10.2024 r.

Godzina emisji: 9.36

DS

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.