W nocy z 26 na 27 października zmieniamy czas z letniego na zimowy, Autor - PeopleImages.com - Yuri A/shutterstock.com
W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesunięte zostały z godz. 3.00 na 2.00. Dzięki temu można pospać o godzinę dłużej.
W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października (a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca). Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 roku.
W weekend pośpimy dłużej! W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy (Wolna sobota w Jedynce/Jedynka)
Więcej przeciwników niż zwolenników
Z przeprowadzonego w październiku br. sondażu IBRiS dla dziennika "Rzeczpospolita" wynika, że prawie 70 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy.
Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.
Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji Parlamentu Europejskiego, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.
Negatywny wpływ na życie ludzi i koszty
- Nasz mózg posiada własny zegar, wyznaczany przez cykl dobowy. To specjalna struktura, która przekazuje impulsy m.in. do szyszynki, która - za pomocą melatoniny - mówi naszemu ciału, tym tkankom, które nie widzą światła, kiedy jest ciemno - powiedział w rozmowie z Izabelą Kostyszyn z radiowej Jedynki dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. - Ten zegar jest przede wszystkim sterowany światłem, ale też innymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak temperatura czy nasza aktywność. W związku z tym wymaga wielu cykli, żeby się przestawić - dodał.
- Takie przesunięcie czasu jest zawsze stresem dla naszego organizmu. Musimy się przystosować do późniejszego kładzenia się i dłużej starać się utrzymać sen. Dlatego przestawianie zegarka nie jest dla nas korzystne, pomimo iż pozornie zyskujemy tę dodatkową godzinę snu - podkreślił.
Zmiany czasu w wymiarze ekonomicznym to z kolei głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych - tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej, czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym.
Data emisji: 26.10.2024 r.