Wykupienie miejsca pochówku
W mniejszych miejscowościach ceny miejsca na cmentarzu wynoszą zwykle kilkaset złotych. W największych miastach, tj. Warszawa, Kraków czy Wrocław, koszty mogą wynosić znacznie więcej. - Łatwiej jest wszystko ustalić w ramach cmentarzy komunalnych, gdyż zarząd nad tymi cmentarzami sprawuje Zarząd Cmentarzy Komunalnych, czyli jednostka podległa Urzędowi Miasta - mówi w radiowej Jedynce mec. Łukasz Lewandowski. - Trudno jest ustalić z kolei powszechnie obowiązujące akty w ramach gminy wyznaniowej, z której wynikałyby poszczególne opłaty. Każdy z zarządców cmentarzy wyznaniowych prowadzi swoją działalność i samodzielnie kształtuje ceny - tłumaczy gość audycji.
Prawo pobierania opłat za groby
Głównym aktem prawnym jest ustawa o Cmentarzach i Chowaniu Zmarłych z 31 stycznia 1959 roku. - W tej ustawie znajdziemy odpowiedź, na jaki czas powinniśmy opłacać grób. Podstawowym okresem jest 20 lat i to jest okres, który powinien być opłacony przy wykupowaniu grobu - mówi mec. Łukasz Lewandowski. - Po tym czasie nasz ustawodawca mówi, że nie mamy prawa do korzystania z tego grobu i można wykupić kolejne 20 lat, a jeżeli tego nie zrobimy, to kolejna osoba czeka na to miejsce - wyjaśnia ekspert.
Ta ustawa nie odpowiada za wszystkie cmentarze wyznaniowe. - Dzisiaj świadomość prawna społeczeństwa jest dużo większa i każdy ma coraz większą wiedzę o swoich prawach, więc ustawa również powinna być o tyle zmieniona, że powinna odpowiadać na to, w jakie konflikty możemy wpaść - dodaje.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: mec. Łukasz Lewandowski
Data emisji: 29.10.2024 r.
Godzina emisji: 11.23
ans/wmkor