Piątek (1.11)
W audycji "Cztery pory roku" (10.00 - 12.00) mówiliśmy o tym, jak budować trwałe i satysfakcjonujące relacje rodzinne z rodzicami, dziadkami i dalszą częścią rodziny oraz co powinniśmy robić, aby wzmacniać rodzinne więzi.
Ponadto w programie:
- Śmierć bliskiej osoby jest stratą nie do opisania. Nie ma też jednego „prawidłowego” sposobu na jej przeżywanie. Czym jest żałoba, ile trwa i na jakie etapy się dzieli? Jak należy wspierać osoby w żałobie i jak powinniśmy zadbać o siebie w tym trudnym czasie?
- W jaki sposób możemy pielęgnować pamięć o osobach, które odeszły? Czy wspominanie i rozmowa o nich mają charakter terapeutyczny? Jak rozmawiać z osobami dorosłymi, a jak z dziećmi i nastolatkami o osobach, których już z nami nie ma? Na audycję zaprosiła Agnieszka Kunikowska.
W "Muzycznej Jedynce" (godz. 17.00-19.00) wspomnienia artystów, których pożegnaliśmy w minionym roku – Tadeusz Woźniak, Felicjan Andrzejczak, ale i tych, których od lat taka nam brakuje: Zbigniew Wodecki, Chris Cornell, Johnny Cash, Whitney Houston. Zaprasza Marcin Kusy.
W "Jedynce dzieciom" po godz. 19.10 rozmowa z Barbarą Supeł autorką książki "Pewnego dnia odwiedziłam dziadka". To wzruszająca opowieść o życiu, przemijaniu i odchodzeniu. Zaprasza Agnieszka Ciecierska.
W "Eurece" (19.30 - 20.00) o historii świateł. 1-go listopada tradycyjnie na grobach zapalamy znicze, bo światło to symbol pamięci. Historia światła zaczęła się od… słońca a nocą i księżyca! Światło i jasność nie tylko ułatwiały ludziom życie ale również pozwalały odstraszać nocne mary, w które wierzono. Pierwsze źródło ognia dała natura. Pozwoliło to na ogrzanie się ale i możliwość przygotowania jedzenia. Warto tu przypomnieć Hubiaka pospolitego (Fomes fomentarius) – to jeden z najbardziej znanych grzybów, wykorzystywany już przez człowieka pierwotnego do rozpałki (hubka). Następnie pojawiła się potrzeba przenoszenia ognia, którą zaspokoiło łuczywo, które stało się pierwowzorem pochodni. Sprzed 5 tysięcy lat pochodzą pierwsze naczynia na olej, czyli kaganki. Zastanowimy się co było pierwsze: świeczka czy lampa naftowa? Gośćmi programu będą: Amudena Rutkowska, antropolożka kultury, Paweł Grzech, przewodnik po Muzeum Gazowni Warszawskiej, dr hab. Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Po godz. 21.00 Katarzyna Kobylecka zaprosiła na audycję specjalną - "Listy z kanałów".
1 listopada odwiedzamy groby bliskich, stawiamy też światełka tym, którzy zostali pochowani bezimiennie. Taki właśnie los spotkał ponad 100 tys. mieszkańców Warszawy, w tym ok. 10 tys. powstańców, którzy nie mają własnych mogił, a ich prochy spoczywają pod wspólnym kurhanem na cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli.
Rodzina poległej na Starówce 19.08.1944 r. 18-letniej Lali Zawadzkiej ps. Pups z oddziału "Barry" musiała stoczyć batalię, by nie dopuścić do pochówku jej szczątków w zbiorowym grobie. Dzięki wysiłkom najbliższych Lala spoczęła ostatecznie w kwaterze oddziału AK na Powązkach Wojskowych. Ślady powstańczej drogi sióstr Zawadzkich ( Lali i o 2 lata starszej Hanki ps. Jędrek ) - odtworzyła po latach córka drugiej z nich - Hanna Dziarska, dziennikarka, wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego. Okruchy historii swej matki a także poległej ciotki znalazła w listach przenoszonych podczas Powstania kanałami.
W "Muzycznych spotkaniach" po godz. 23.05 muzyczne wspomnienie o Tadeuszu Woźniaku, który przeszedł do historii polskiej muzyki jako wykonawca piosenki Zegarmistrz światła. Zaśpiewał ją w czasie festiwalu w Opolu w 1972 roku i wygrał. Debiutował 6 lat wcześniej, w 1967 roku skomponował pierwsze utwory, sięgając po teksty poetyckie m.in. Juliana Tuwima.
Był także autorem muzyki do blisko stu inscenizacji teatralnych, przedstawień Teatru Telewizji, a także filmów dokumentalnych i animowanych. W maju wykonano premierowo jego kompozycję Słowo, napisaną na otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej na placu Krasińskich. Twórca odszedł w lipcu tego roku w wieku 77 lat. W audycji Muzyczne spotkania sięgnęliśmy po jego album Ziemia.
Sobota (2.11)
W "Jedynce w drodze" spotykamy się w szczególny dzień w roku - dzień zaduszny. Myślami skierujemy się ku tym, którzy stracili życie w wypadkach drogowych. Będziemy z tymi, którzy je przeżyli. Jak pomóc tym, którzy ucierpieli fizycznie i psychicznie? Jak radzić sobie z traumą? Co przeżywają sprawcy, jak wypadek wpływa na ich życie? Naszym ekspertem będzie Janusz Popiel z Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Alter Ego. Słuchaczy zapytamy, czy pamiętają o swoich kolegach i bliskich poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. Zaprasza Łukasz Tymków.
Po godz. 9.00 Sława Bieńczycka zaprosiła na specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce" - "Szuflada pamięci".
A gdyby tak otworzyć szuflady pamięci i odwiedzić miejsca pochodzenia naszych przodków i odnaleźć żyjących krewnych? Niejednokrotnie zastanawiamy się jak żyli, gdzie mieszkali nasi przodkowie? O sposobach poszukiwania i odkrywania korzeni. Szlakiem naszych przodków wybierzemy się do Ośrodka Karta i jego przepastnego archiwum; dowiemy się co odziedziczyliśmy po naszych pradziadkach i prababciach. W szufladzie pamięci wybierzemy się na spacer na cmentarz i dowiemy się co mówią nam nagrobki?
W audycji specjalnej po godz. 12.00 zaproszeni goście wraz z Katarzyną Jankowską rozmawiali o śmierci w religiach i kulturach świata. Szeroka, wielokulturowa perspektywa postrzegania śmierci pozwala nam otworzyć się na obyczaje innych cywilizacji. Hinduizm, buddyzm, islam, judaizm i chrześcijaństwo to pięć wielkich religii, które różnią się co do doktryn, kultur i historii. Przedstawimy egzotyczne, często dla nas niezrozumiałe, podejście do śmierci, w obyczaju, stroju czy emocjach towarzyszących odchodzeniu bliskich.
W "Kulturze na weekend" po godz. 14.45 fragment spotkania otwartego z noblistką Olgą Tokarczuk, które odbyło się 27 października na Festiwalu Conrada w Krakowie, z okazji 10-lecia wydania "Ksiąg Jakubowych", jednej z najważniejszych książek Olgi Tokarczuk. Pisarka mówiła m.in. o tym, czy czuje zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji, dlaczego nie złości się na pirackie tłumaczenie "Ksiąg Jakubowych" na arabski i jak mogłaby wyglądać Polska, gdyby nie zdarzyły się rozbiory. Spotkanie prowadził literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.
W audycji "Odrodzona-nieznana" Grzegorza Kalinowskiego o tym, jaka była Policja Państwowa, jak powstała, jakie były jej sukcesy, a jakie porażki? Jak ją ocenić? Gościem był prof. Andrzej Misiuk z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W "Jedynce Dzieciom" odpowiadaliśmy na pytania: czym jest drzewo genealogiczne? Jakie informacje o przodkach trzeba zebrać, żeby móc je stworzyć? Po godz. 19.10 zaprasza Joanna Ficińska.
Po godz. 21.05 zaprosiliśmy na premierowe słuchowisko "Przemienienie" Franza Kafki.
Czy można stać się Mesjaszem we własnym domu, zamiast krzyża biorąc na barki starzejących się rodziców i niedojrzałą emocjonalnie siostrę? Kafkowskie "Przemienienie" zmusza nas do przyjrzenia się sensowności ofiary. Gregor Samsa odbywa niełatwą podróż do swojego wnętrza, by na ołtarzu wzniesionym przez najbliższych, złożyć ofiarę z samego siebie.
Po godz. 22.05 Martyna Podolska zaprosiła na audycję "Teatr, to lubię", a w niej rozmowa z reżyserem, dramaturgiem i pisarzem Mateuszem Pakułą o spektaklu "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję".
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w radiowej Jedynce - Jedynka - polskieradio.pl