"Listy z kanałów" - okruchy życia zaklęte w korespondencji

Data publikacji: 01.11.2024 22:07
Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 10:33
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Hanna Dziarska byla gościnią audycji specjalnej w radiowej Jedyne
Hanna Dziarska byla gościnią audycji specjalnej w radiowej Jedyne, Autor - Katarzyna Kobylecka/Polskie Radio
Listy, które walczące w powstaniu warszawskim nastolatki pisały do swoich rodziców - przenoszone kanałami, przechowywane później w różnych archiwach rodzinnych - dotarły do Hanny Dziarskiej i stały się kanwą napisanej przez nią opowieści o powstańczej Warszawie i jej bohaterach zatytułowanej "Listy z kanałów".

1 listopada odwiedzamy groby bliskich, stawiamy też światełka tym, którzy zostali pochowani bezimiennie. Taki właśnie los spotkał ponad 100 tys. mieszkańców Warszawy, w tym ok. 10 tys. powstańców, którzy nie mają własnych mogił, a ich prochy spoczywają pod wspólnym kurhanem na cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli.

Rodzina poległej na Starówce 19 sierpnia 1944 roku 18-letniej Lali Zawadzkiej ps. Pups z oddziału "Barry" musiała stoczyć batalię, by nie dopuścić do pochówku jej szczątków w zbiorowym grobie. Dzięki wysiłkom najbliższych Lala spoczęła ostatecznie w kwaterze oddziału AK na Powązkach Wojskowych.


POSŁUCHAJ

39:00

"Listy z kanałów" - okruchy życia zaklęte w korespondencji (Audycja specjalna/Jedynka)

 

Czytaj także:


Okruchy historii zaklęte w listach

Ślady powstańczej drogi sióstr Zawadzkich - Lali i o dwa lata starszej Hanki ps. Jędrek - odtworzyła po latach córka drugiej z nich - Hanna Dziarska, dziennikarka, wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego. Okruchy historii swej matki, a także poległej ciotki znalazła w listach przenoszonych podczas powstania kanałami.

Dzieci zaprzyjaźnionych z Zawadzkimi rodzin - łącznicy kanałowi - Hanka i Michał Jasińscy oraz sanitariuszka Jadwiga Dippel - walczyły w Śródmieściu i na małych karteczkach korespondowały z rodzicami będącymi na Mokotowie. Wymieniały się także informacjami o znajomych - w tym o siostrach Zawadzkich.

To niezwykle znalezisko trafiło do rąk Hanny Dziarskiej podczas wywiadu dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego i stało się kanwą napisanej przez nią opowieści o powstańczej Warszawie i jej bohaterach, zatytułowanej "Listy z kanałów".


. 

Czytaj także:



Tytuł: Audycja specjalna "Listy z kanałów"

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Hanna Dziarska (dziennikarka, autorka książki "Listy z kanałów") 

Data emisji: 1.11.2024 r. 

Godzina emisji: 21.10

kk/ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.