"Melchior Wańkowicz. Fotoreporter" - nieznana część dorobku reportera

Data publikacji: 31.10.2024 17:42
Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 17:03
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dr Łukasz Garbal - kurator wystawy "Melchior Wańkowicz. Fotoreporter" - i prowadząca audycję "Folder ulubione" Ula Kaczyńska
Dr Łukasz Garbal - kurator wystawy "Melchior Wańkowicz. Fotoreporter" - i prowadząca audycję "Folder ulubione" Ula Kaczyńska, Autor - Maciej Serzysko/Polskie Radio
- Te zdjęcia są bardzo ciekawe i artystycznie, i - przede wszystkim - fotoreportersko. Melchior Wańkowicz chciał, żebyśmy zobaczyli świat jego oczami - powiedział w audycji "Folder ulubione" dr Łukasz Garbal, kurator wystawy "Melchior Wańkowicz. Fotoreporter". 

Wystawę "Melchior Wańkowicz. Fotoreporter" można oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. To nie tylko forma uczczenia reportera z okazji Roku Melchiora Wańkowicza, ustanowionego w 50. rocznicę śmierci pisarza.

"Pragniemy zaprezentować szerszemu gronu odbiorców praktycznie nieznaną część dorobku pisarza - fotografie, zachowane w rodzinnych albumach, przekazanych Muzeum Literatury w październiku 1974 roku" - podkreślają twórcy ekspozycji.

POSŁUCHAJ

14:33

"Melchior Wańkowicz. Fotoreporter" - nieznana część dorobku reportera (Folder ulubione/Jedynka)

 

Czytaj także:

Wańkowicz chciał, żebyśmy zobaczyli świat jego oczami

Fotografie odkrywają przed czytelnikami wizualną wrażliwość Melchiora Wańkowicza. Jednocześnie są dowodem spostrzegawczości i wnikliwości, którymi odznaczał się jako literat.

- Te zdjęcia są bardzo ciekawe i artystycznie, i - przede wszystkim - fotoreportersko. Wańkowicz chciał, żebyśmy zobaczyli świat jego oczami - powiedział w audycji "Folder ulubione" dr Łukasz Garbal, kurator wystawy "Melchior Wańkowicz. Fotoreporter". 

Fotografie pochodzą z trzech albumów. Każdy z nich prezentuje inną rzeczywistość i inny region. Są to: północno-wschodnie pogranicze II RP, Polska i Stany Zjednoczone.

Zdjęcia niekiedy rzeczywiście ilustrowały reportaże. W większości jest to jednak zbiór niepublikowany, mimo że dokumentuje wydarzenia oraz miejsca i postacie ważne z perspektywy historycznej, korespondując z biografią, twórczością i zainteresowaniami literackimi autora "Ziela na kraterze".

Co Wańkowicz uchwycił na zdjęciach? Możemy na nich zobaczyć i lśniąco biały Pałac Kultury i Nauki w 1956 roku, i wypaloną kamienicę 11 lat po wojnie.

- To dzięki fotografiom Wańkowicza, który odwiedził Żerań, można zobaczyć plakaty zwrócone przeciwko frakcji twardogłowych natolińczyków, o których do tej pory można było tylko czytać w listach - wskazał gość radiowej Jedynki.



"Melchior Wańkowicz. Fotoreporter"
17 października - 29 grudnia

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza 
Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Tytuł audycji: Folder ulubione

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: dr Łukasz Garbal (kurator wystawy "Melchior Wańkowicz. Fotoreporter", autor powstającej biografii poświęconej Melchiorowi Wańkowiczowi)

Data emisji: 31.10.2024 r.

Godzina emisji: 14.15

kk

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.