Edward Lutczyn to artysta wszechstronny, działający w wielu dziedzinach: jako autor rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych, projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, znaków graficznych (m.in. logo zespołu Perfekt), okładek płyt, komiksów, scenografii, kostiumów. Erudyta, obdarzony błyskotliwym humorem, opartym na skojarzeniach i grze słów. Autor charakterystycznych postaci, przyjaźnie karykaturalnych, przy tym wyrazistych i dowcipnych.
- Lutczyn to ikona. Człowiek, który wprowadzał mnie w świat rysunku. Autor ilustracji do książeczek "Poczytaj mi mamo", "Narysuj mnie tato", wierszy Wandy Chotomskiej i różnych magazynów dla dzieci- wskazała w audycji "Folder ulubione" Anna Paleczek-Szumlas, kuratorka wystawy "Edward Lutczyn. Rysunki różne - kwadratowe i podłużne". - Człowiek obdarzony ogromną inteligencją i zamszowym uśmiechem - podkreśliła.
Czytaj także:
Edward Lutczyn urodził się 8 czerwca 1947 roku w Heppenheim pod Frankfurtem nad Menem
w Niemczech. Rysował od dziecka. Pierwszy sukces artystyczny odniósł w wieku ośmiu lat, gdy wygrał konkurs tygodnika "Płomyczek". Zadebiutował w 1971 roku na łamach pisma satyrycznego "Szpilki". W tym samym roku pojawił się w dwutygodniku "Student" i "Echu Krakowa". Współpracował z wieloma magazynami, takimi jak: "Gazeta Wyborcza", "Playboy", "Przekrój", "Reader's Digest", "Świerszczyk", "Wiedza i Życie", również z magazynami zagranicznymi.
Wydał siedem własnych zbiorów rysunkowych, m.in. "Narysuj mnie tato", "O dziatkach i dziadkach", "Czarna seria", "Czarna seryjka dla dzieci", "Jak po sznurku" oraz album "To tylko żart". Zilustrował ponad 130 książek dla dzieci, w tym m.in. wiersza Wandy Chotomskiej "Remanent", "Smok ze smoczej jamy" czy "Kurczę blade!". Jego ilustracje pojawiały się w popularnej serii książeczek "Poczytaj mi mamo". Rysował również w programie telewizyjnym "Butik". Zaprojektował komplet postaci do pełnometrażowego filmu rysunkowego "Dawid i Sandy" oraz do dwóch serii animowanego serialu "Czarodziej Oz" dla łódzkiej wytwórni "Semafor".
Ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych. Brał też udział w ponad 120 zbiorowych. Imponująca jest liczba nagród i wyróżnień, m.in. Złote, Srebrne i Brązowe Szpilki, najlepszy plakat miesiąca (październik 1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za najlepiej wydaną książkę ("Remanent" Chotomskiej - 1985), Nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepsze ilustracje do książki dla dzieci ("Bractwo Srebrnej Łyżeczki" Bardijewskiej - 2004), III nagroda w Międzynarodowym konkursie na rysunek satyryczny "Uśmiech Chopina" (2010).
"Edward Lutczyn. Rysunki różne - kwadratowe i podłużne"
27 marca - 11 maja 2025
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
ul. Najświętszej Maryi Panny 64
Prowadzili: Ula Kaczyńska i Marcin Wojciechowski
Gość: Anna Paleczek-Szumlas, kuratorka wystawy "Edward Lutczyn. Rysunki różne - kwadratowe i podłużne"
Data emisji: 1.04.2025
Godzina emisji: 14.45
kk
Jego charakterystyczną kreskę rozpozna każdy. Wystawa prac Edwarda Lutczyna - Jedynka - polskieradio.pl