Wolontariat w szkole. Uciążliwy obowiązek czy działania, które aktywizują uczniów?

Data publikacji: 08.11.2024 15:40
Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 16:15
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wolontariat uczy dzieci angażowania się w działalność społeczną
Wolontariat uczy dzieci angażowania się w działalność społeczną, Autor - Shutterstock/mother_ana
Czy szkolny wolontariat to uciążliwy obowiązek, czy działania, które aktywizują uczniów, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego? Jak to robić z sensem? 

Co szkolny wolontariat oznacza w praktyce?

To zwykle zaangażowanie w inicjatywy na rzecz szkoły i szkolnej społeczności, ale też we wszelkie akcje pomocowe i przedsięwzięcia charytatywne. Często uczniowie otrzymują za wolontariat dodatkowe punkty. - Pracuję ze szkołami, które chcą rozwijać wolontariat i robić go dobrze i z takimi nauczycielami, którzy też szukają informacji, jak to robić sensownie, z korzyścią dla uczniów, dla siebie, dla odbiorców działań, i do tego zachęcam, bo wtedy wolontariat przynosi korzyści - mówi na antenie Jedynki Anna Mitura z Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynatorka programów edukacyjnych, mentorka i trenerka. - Natomiast jeżeli wolontariat jest robiony kiepsko, to uczy kombinowania i nie ma wtedy większego sensu - podkreśla.


POSŁUCHAJ

10:10

Wolontariat w szkole. Uciążliwy obowiązek czy działania, które aktywują uczniów? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Punkty za wolontariat same w sobie nie są złe, jeżeli są tą pierwszą motywacją i zachęcają uczniów do zaangażowania się. Bardzo często to do mnie dociera, że to jest ten pierwszy krok i później uczniowie odkrywają, jaki wolontariat może być fajny, że to jest okazja do nawiązania relacji, nauczenia się nowych rzeczy - dodaje ekspertka. 

Szkolne Koła Wolontariatu 

Na terenie placówek oświatowych często działają tzw. Szkolne Koła Wolontariatu. Jak wyjaśnia gościni Jedynki, dla większości nauczycieli wolontariat szkolny jest zajęciem dodatkowym, nieodpłatnym. - Nauczyciele często nie otrzymują za wolontariat szkolny dodatkowego wynagrodzenia i być może czasem jeszcze problemem jest, że nauczyciel nie czuje totalnie tego tematu, a musi to robić, bo dostał polecenie odgórnie - zwraca uwagę. 

- Na naszej stronie ochotnicy.waw.pl opublikowaliśmy artykuł, jak wolontariat może wpływać na młodzież. Może to być ciekawe również dla rodziców, żeby zobaczyć, jakie korzyści płyną z zaangażowania się w wolontariat, m.in. w kontekście przyszłej kariery zawodowej, rozwoju czy profilaktyki zdrowia psychicznego - dodaje. 

Czytaj również: 


Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Anna Mitura (koordynatorka programów edukacyjnych, mentorka i trenerka; wspiera rozwój wolontariatu w szkołach, Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Data emisji: 8.11.2024 

Godzina emisji: 9.37

ans/wmkor

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.