Wszyscy zostali zamordowani. Po śmierci św. Wojciecha w 997 r. było to na naszych ziemiach kolejne męczeństwo za wiarę, które otworzyło zmarłym drogę na ołtarze. Ale tym razem wśród nich znaleźli się Polacy, o czym nie pamiętamy, uznając zwykle za pierwszego polskiego świętego - biskupa Stanisława ( zm. w 1079 r).
Historię pięciu braci męczenników opisał zaraz po ich śmierci Brunon z Kwerfurtu, który niedługo później sam stanął na czele misji chrystianizacyjnej i również stracił życie - tym razem na wschodnich rubieżach państwa Chrobrego ( w 1009 r. ) Wydarzenia sprzed 1021 lat przypomniał prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz z UKSW w Warszawie.
W audycji również:
Niedawno w hiszpańskiej telewizji wyemitowano fabularyzowany dokument "DNA Kolumba. Jego prawdziwe pochodzenie", w którym przedstawiono wyniki badań genetycznych szczątków wielkiego odkrywcy. Prowadzący analizy - prof. Jose Antonio Lorente z Uniwersytetu w Granadzie ogłosił, że Krzysztof Kolumb nie urodził się w Genui, tylko pochodził z rodziny hiszpańskich Żydów, którzy przeszli na chrześcijaństwo.
Ta hipoteza wzbudziła jednak wiele wątpliwości, którymi podzieliła się Joanna Mendyk - iberystka, doktorantka historii średniowiecznej na Uniwersytecie w Saragossie, a także nauk o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Przemysław Urbańczyk (Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz z UKSW w Warszawie), Joanna Mendyk (iberystka, doktorantka historii średniowiecznej na Uniwersytecie w Saragossie, a także nauk o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim)
Data emisji: 8.11.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
mg