Sytuacja dzieci na terenach popowodziowych. "Dziecko często przejmuje rolę rodzica"

Data publikacji: 13.11.2024 14:17
Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 12:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Modułowa szkoła na terenie popowodziowym w miejscowości Żelazno w Kotlinie Kłodzkiej
Modułowa szkoła na terenie popowodziowym w miejscowości Żelazno w Kotlinie Kłodzkiej, Autor - PAP/Krzysztof Ćwik
Od dramatycznych zdarzeń na Dolnym Śląsku mięło już kilka tygodni. Jak aktualnie wygląda sytuacja dzieci w regionie? Specjaliści z Biura Rzecznika Praw Dziecka reagują na bieżąco na wszelkie prośby o wsparcie, które do nich wpływają. 

Zjawisko parentyfikacji 

Dzisiaj o parentyfikacji mówimy, opisując zjawisko odwrócenia ról w rodzinie. Dziecko - krótko mówiąc - przejmuje funkcje dorosłego. Tak może się dziać, kiedy zarówno dorośli jak i dzieci znajdują się w poważnej sytuacji kryzysowej, jaką jest np. powódź. - To jest bardzo niebezpieczna sprawa, oczywiście zrozumiała jest bezradność rodziców, jednak chciałabym uczulić, że jeżeli czujemy się bezradnie, to są ośrodki interwencji kryzysowej - mówi na antenie Jedynki Anna Turzyniecka, główna specjalistka Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania. - Zadbajmy o siebie, ponieważ skutki przejmowania roli za dorosłego są dla dzieci opłakane w przyszłości - zwraca uwagę. 


POSŁUCHAJ

08:15

Jak wygląda sytuacja dzieci na terenach popowodziowych? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Stres, który to prowokuje, pocieszanie rodziców, branie na siebie tej odpowiedzialności, bezradność, która jest nie do udźwignięcia w przyszłości, powoduje, że mamy dorosłych, którzy się poświęcają, nie myślą o swoich potrzebach, nie potrafią zbudować zdrowych relacji - podkreśla ekspertka. 

Jak wygląda sytuacja dzieci na terenach popowodziowych?

Specjaliści z Biura Rzecznika Praw Dziecka organizowali wyjazdy w tereny dotknięte powodzią. Jak wygląda sytuacja dzieci? - Pierwszy wyjazd był związany z grupami, natomiast drugi to już były pojedyncze spotkania m.in. dzieci, które przejmowały rolę dorosłego. To było porażające dla nas, dla interwentów, kiedy my wiemy, jakie za tym stoją konsekwencje - wyjaśnia gościni audycji. - Tych dzieci było bardzo dużo - dodaje. 

Zatroszcz się o dziecko 

Zdaniem Anny Turzynieckiej rodzice powinni zatroszczyć się o przede wszystkim o prawidłowy rozwój swojego dziecka. - Oczywiście od nastolatka możemy wymagać więcej. Chodzi o to, żeby dzieci się rozwijały i miały swoje przyjemności, ale również żeby miały obowiązki i pomagały rodzicom. Jednak rozróżnijmy pomoc i rozróżnijmy to, że zarządzamy całym domem - podkreśla. - Cieszmy się, że dziecko ma czas na zabawę, niewinność, na swój bunt. 

Czytaj więcej: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Anna Turzyniecka (główna specjalistka Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania)

Data emisji: 13.11.2024 r.

Godzina emisji: 9.37

ans/wmk

Spacer z kulturą
Spacer z kulturą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.