W Muzycznych Spotkaniach, przedpremierowo, słuchać będziemy fragmentów najnowszego albumu grupy Radical Polish Ansambl, a z jej liderem – Maciejem Filipczukiem – rozmawiać o treściach, które złożyły się na album Nierozpoznana wieś. Czy umiemy nazwać to, czym jest dla nas wieś? Jak odkrywać ją w naszych wspomnieniach i rozumieć jej zmieniające się dla nas znaczenie? Czego uczy kontakt z żywym, niesformatowanym sposobem nauczania gry na instrumencie? W jaki sposób budować porozumienie w muzyce i być czujnym na swoje intencje i emocje?
Na te pytania spróbowaliśmy znaleźć odpowiedź wraz z Maciejem Filipczukiem, znanym z takich zespołów jak Lautari, Transkapela, Tęgie Chłopy, Maciej Filipczuk i Goście Weselni czy właśnie Radical Polish Ansambl, skrzypkiem, uczniem mistrza Kazimierza Mety, edukatorem, animatorem kultury, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej.
- Wsłuchiwanie się w muzykę tradycyjną dało mi bardzo dużo i cały czas to robię. Słucham nagrań archiwalnych, prowadząc warsztaty, pokazuję kolegom, jak ja to robię, jak ja to widzę, jakie niuanse dostrzegam. Taka praca jak z Radical Polish Ansambl jest mi potrzebna, żeby spojrzeć na to wszystko z innej perspektywy, bo czasem jest tak, że dochodzimy do jakiejś ściany i coś przestaje mieć swoją żywotność. Zaczynamy się stykać tylko ze schematem, z jakąś powtarzalnością. Ale chodzi o to, by być blisko sensu muzyki tradycyjnej, żeby go nie stracić - mówił w audycji.
Na audycję Muzyczne spotkania w piątek (15.11) w godz. 23.05-23.30 zapraszała Hanna Szczęśniak.