Odpowiedzialne zarządzanie a zrównoważony biznes
Jak podkreśla gość Jedynki, prof. Sylwester Gregorczyk, kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego w Szkole Głównej Handlowej, zarządzanie rozumiane jest jako działalność kierowniczą, która skupia się na wyznaczaniu celów i powodowaniu tego, żeby były one realizowane. - Odpowiedzialne zarządzanie w swojej filozofii uwzględnia nie tylko element sprawczości dla organizacji ekonomicznej, ale też filozofię, aspekty środowiskowe, wszystkie elementy społeczne, ale też interesariuszy i szeroko pojętych pracowników, właścicieli czy też sąsiadów - wyjaśnia. - Mówiąc o odpowiedzialnym zarządzaniu, my mówimy o zrównoważonym rozwoju przedsiębiorstwa, który w długiej perspektywie chce zostawić przedsiębiorstwo dobre dla właścicieli, dla pracowników i najbliższego otoczenia - podkreśla.
Z kolei zrównoważony biznes kojarzony jest głównie z zarabianiem pieniędzy. - Wycena odpowiedzialnego zarządzania wychodzi poza czysto finansowe elementy, bo ona będzie też liczona w sposób wymierny, m.in. w postaci potencjalnych przyszłych klientów, przyszłych pracowników, którzy będą chcieli współpracować - tłumaczy ekspert.
Raport SGH
"Barometr odpowiedzialnego zarządzania - w kierunku zrównoważonego biznesu" to tytuł najnowszego raportu opracowanego przez zespół Instytutu Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jak raport definiuje podstawowe pojęcia ekonomiczne, tj. odpowiedzialne zarządzanie, zrównoważony biznes oraz zrównoważony rozwój?
- W Instytucie Zarządzania cztery lata temu podjęliśmy inicjatywę, żeby systematycznie mierzyć, jak wyglądają polskie przedsiębiorstwa pod względem zrównoważonego rozwoju i w związku z tym opracowaliśmy narzędzie, bazujące na 50 pytaniach, które identyfikuje odpowiedzialne decyzje przedsiębiorstw, które będziemy badali w zakresie świadomości ekologicznej, społecznej i kulturowej - mówi rozmówca Jakuba Domoradzkiego. - Systematyczne badanie ma nam pokazać, jak się zmieniamy na przestrzeni czasu, ma pokazać gdzie jesteśmy, jak się zmieniamy, ale też może być podstawą dla menadżerów, w których obszarach powinni się doskonalić - dodaje.
Poza tym w audycji:
Polscy naukowcy w misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jakie możliwości dla polskiej nauki daje współpraca z ESA? Jakie wyzwania stoją przed tymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z badaniami kosmicznymi? Jaka przyszłość czeka polską astronomię i astronautykę? O tym porozmawiamy z dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych PAN dr hab. inż. Piotrem Orleańskim. Pan profesor podsumuje także ostatnią konferencję organizowaną przez CBK PAN na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: prof. Sylwester Gregorczyk (kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego w Szkole Głównej Handlowej), dr hab. inż. Piotr Orleański (dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN)
Data emisji: 19.11.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans