- Tomografia polega na tym, że wstrzykuje się człowiekowi - najczęściej - glukozę a później na obrazach widać, w których tkankach ta glukoza się gromadzi. Szybkość gromadzenia pokazuje obszary w człowieku, które są podejrzane np. o bycie tkankami nowotworowymi, które zużywają więcej cukru niż tkanki zdrowe.
Tomograf, który my zbudowaliśmy - oprócz tego, że pokazuje takie obrazy - daje dodatkowo możliwość zmierzenia, jakie są przestrzenie między molekułami, i określenia struktury tkanek na poziomie atomowym. Robimy to za pomocą pozytonium - nowego biomarkera, który chcemy wprowadzić do medycyny - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Paweł Moskal z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Nasz tomograf potrafi dodatkowo, do takich standardowych obrazów, zrobić jeszcze inny obraz - ten właśnie obraz zrobiliśmy po raz pierwszy na świecie - który mówi, jak długo żyją atomy pozytonium wewnątrz tkanek człowieka - doprecyzował gość radiowej Jedynki.
Pokazaliśmy dodatkowy parametr, dodatkowy wskaźnik
Prof. Ewa Stępień z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przypomniała, że zwykle jest tak, że pacjent jest kierowany na badania obrazowe za pomocą tomografii PET, jeżeli istnieje podejrzenie nowotworu.
- To nie są badania przesiewowe, one są wykonywane u osób, u których występują wskazania do takiego badania. Lekarz musi postawić sobie hipotezę, jakiego nowotworu szukamy. Dla każdego nowotworu są specyficzne wskaźniki, specyficzne tzw. radiofarmaceutyki. Takim radiofarmeceutykiem, który pozwala diagnozować wszystkie choroby nowotworowe, jest tzw. glukoza radioaktywna - wytłumaczyła.
- To, co my zrobiliśmy, to pokazaliśmy, że dodatkowym parametrem, dodatkowym wskaźnikiem, jest inna właściwość fizyczna atomu pozytonium, który powstaje podczas obrazowania. Tą właściwością jest czas życia pozytonium - podkreśliła.
Gościni radiowej Jedynki powiedziała, że do tej pory udało się zobrazować J-PET ok. 30 pacjentów. Badania są kontynuowane, analizowane są dane uzyskane z pomiarów.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
Jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego? Gdzie leżały jego największe bogactwa? Czym zajmowali się jego mieszkańcy? Co jedli, jak mieszkali, w co wierzyli? O tym wszystkim opowiada nowa wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. Gość: dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy MHP.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski oraz prof. Ewa Stępień i prof. Paweł Moskal z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data emisji: 4.11.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
kk/wmkor