Obojętność na drodze. Dlaczego nie udzielamy pomocy?

Data publikacji: 22.11.2024 17:37
Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 23:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dlaczego tak rzadko udzielamy pierwszej pomocy?
Dlaczego tak rzadko udzielamy pierwszej pomocy?, Autor - Kwangmoozaa/Shutterstock
Kilka dni temu, na drodze krajowej nr 94, samochód młodej kobiety dachował. Mimo dramatycznej sytuacji i próśb poszkodowanej, żaden inny uczestnik ruchu nie zatrzymał się. - Statystyki pokazują, że pierwszej pomocy udzielamy mniej więcej w 15 przypadkach na 100. To niewielka liczba - przyznaje dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu. 

Z czego wynika strach przed udzieleniem pierwszej pomocy?

Zdaniem gościa "Bezpiecznej Jedynki", najczęściej decydujemy się na telefon pod numer alarmowy, co jednak może okazać się działaniem niewystarczającym. - Pokonanie bariery strachu, choćby przed widokiem krwi, jest czymś, z czym dobrze się skonfrontować i udzielić pomocy w sposób fachowy. Natomiast jeśli nie jesteśmy do tego dobrze przygotowani, to ta bariera będzie z całą pewnością większa - przekonuje.


POSŁUCHAJ

04:16

Egocentryzm na drodze. Dlaczego nie udzielamy pomocy? (Bezpieczna Jedynka/Jedynka)

 

 

Dlaczego szukamy sensacji?

Osobnym problemem pozostają sytuacje, w których użytkownicy ruchu zatrzymują się lub zwalniają, ale tylko po to by zrobić zdjęcie lub nakręcić film z wypadku. - Sytuacje negatywne od zawsze bardziej przyciągają naszą uwagę. To swego rodzaju atawistyczne przyzwyczajenie jeszcze z początków ludzkości. Jako ludzie, często jesteśmy zafascynowani tym, co nas przeraża - zaznacza dr Odachowska-Rogalska. 

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadził: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 22.11.2024 r. 

Godzina emisji: 16.

mh

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.