Jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego kina, meksykański reżyser Alfonso Cuarón, pięciokrotny laureat Oscara, twórca takich filmów, jak "Roma" czy "Grawitacja", także "Harry Potter i więzień Azkabanu", przyjechał do Polski na 32. festiwal EnergaCamerimage w Toruniu.
Przyleciał do naszego kraju nie tylko jako mistrz reżyserii, przykładający ogromną wagę do obrazu, ale także jako twórca seriali. Na jednej z platform cyfrowych tej jesieni pojawił się serial "Sprostowanie", którego gwiazdą jest australijska aktorka Cate Blanchett. Jego reżyserem i producentem jest właśnie Cuarón.
Gdy mroczne sekrety wychodzą na jaw
Catherine Ravenscroft (Blanchett) jest powszechnie szanowaną i odnoszącą sukcesy dziennikarką telewizyjną. W swojej pracy specjalizuje się w demaskowaniu przestępstw wszelkiego rodzaju instytucji i organizacji. Pewnego dnia na jej stoliku nocnym pojawia się intrygująca powieść. Kobieta z przerażeniem uświadamia sobie, że jest kluczową postacią historii, która, jak miała nadzieję, została dawno pogrzebana w przeszłości.
W rozmowie z dziennikarką radiowej Jedynki, Martyną Podolską, Cuarón powiedział, że serial - w dużej mierze - dotyczy tego, "jak pochłaniamy narracje i jak, jednocześnie, sami je tworzymy". - Widz, w trakcie oglądania, tworzy narracje poprzez swoje oceny. Na końcu następuje konfrontacja, która mówi więcej o osądach widza niż o samej narracji - zwrócił uwagę.
- Coraz częściej informacje, które otrzymujemy, są postrzegane jako prawda. Coraz częściej również narracja jest traktowana jako fakt. Żyjemy w świecie, który jest nią wręcz zalany. Narracja istniała zawsze. To sposób, w jaki łączymy się ze światem, z Wszechświatem. To niesamowity element, ale od zawsze używany do manipulacji. Różnica dziś, w związku z rozwojem mediów społecznościach, polega na zasięgu - powiedział twórca.
Reżyser wskazał, że problem z narracjami polega na tym, że zabijają one refleksję. - Narracje mają tendencję do tłumienia kontemplacji. W tym świecie skaczemy z jednej narracji na drugą, nie dając sobie przestrzeni, by spróbować je przemyśleć, skonfrontować z innymi narracjami, zestawić z domniemanymi faktami. W świecie zdominowanym przez narracje jedynym antidotum jest miłość. Miłość jest jedyną rzeczą, która powie ci, co istnieje poza prawdami i narracjami - podkreślił.
Poza tym w audycji:
Rozmowa z japońskim aktorem Hiroyukim Sanadą, Toranagą z "Shoguna", Shimazu z "Johna Wicka", Skorpionem z "Mortal Kombat", Akihiko z "Avengers".
32. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE potrwa w Toruniu do soboty, 23 listopada. W programie wydarzenia są konferencje, seminaria, warsztaty, spotkania z nagrodzonymi postaciami kina i ponad 200 filmów do obejrzenia w dziewięciu konkursach festiwalowych. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
Tytuł audycji: Kultura na weekend
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 23.11.2024 r.
Godzina emisji: 12.30
kk
Serial "Sprostowanie". Alfonso Cuarón w Jedynce: coraz częściej narracja jest traktowana jako fakt - Jedynka - polskieradio.pl