Jak traktować pierwszą miłość naszego dziecka?
Gość "Czterech pór roku" wskazuje, że jeśli nasze dziecko przeżywa fascynację, miłość lub dużą sympatię do kogokolwiek to należy traktować to jako bardzo poważne doświadczenie rozwojowe niezależnie od wieku. - Pierwsze miłości zazwyczaj pojawiają się w przedszkolu. Natomiast nie chodzi o to, że dzieci faktycznie czują miłość. Polega to bardziej na naśladowaniu zachowań dorosłych. Dzieci bawią się w dom, odtwarzają role, które obserwują w prawdziwym życiu - wylicza.
Zdaniem Aleksandry Musielak niepokój często budzi pierwsza miłość nastolatków. Wiąże się to m.in. z inicjacją życia seksualnego. Rodzice nie powinni jednak dopytywać o szczegóły, jeśli ze strony dzieci w tej kwestii pojawia się blokada. - Możemy spróbować zagaić temat, ale jeśli dziecko nie chce o tym rozmawiać to nie naruszajmy jego intymności. Na pewno nie przeszukujmy telefonu, nie sprawdzajmy z kim dziecko pisze - przestrzega.
Modelowanie prawidłowych postaw
Rozmówczyni Romana Czejarka zwraca uwagę, że niezwykle istotna jest obserwacja tego, jak dzieci w różnym wieku odnajdują się w nowej dla siebie sytuacji. - Możemy mówić o tym, że wchodzenie w związek to nie tylko przytulanie się czy chodzenie za rękę. To przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka, odpowiedzialność. Ważne też, byśmy w takiej bliskiej relacji czuli się bezpiecznie i byśmy powodowali, że druga strona również czuje się bezpiecznie - tłumaczy.
Audycja: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Aleksandra Musielak (psycholog)
Data emisji: 29.11.2024
Godziny emisji: 9.37
mg
Pierwsza miłość. Jak o tych sprawach rozmawiać z dziećmi? - Jedynka - polskieradio.pl