Niech Cię Bug prowadzi. Po Podlasiu z książką Doroty Filipiak

Data publikacji: 30.11.2024 19:00
Ostatnia aktualizacja: 30.11.2024 21:33
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
fragment okładki książki "Bug z Tobą" Doroty Fililpiak
fragment okładki książki "Bug z Tobą" Doroty Fililpiak, Autor - Paśny Buriat

POSŁUCHAJ

Niech Cię Bug prowadzi. Po Podlasiu z książką Doroty Filipiak (Jedynka/Na pograniczach)

Na nadbużańskim Podlasiu Bug nas prowadzi. Jak przed wiekami prowadził osadników z Mazowsza, Litwy i Rusi. Bug zawsze był. I gdy w okolicznych wsiach unici modlili się w swoich ubogich cerkiewkach, w miasteczkach Żydzi prowadzili niewielkie interesy, a arystokracja budowała pałace i folwarki. Bug trwał – w czasie pokoju i w czasie wojen. Niejedno widział, niejedno wie, niejedno pamięta. A gdy przysiąść na brzegu, to opowie.

Dorota Filipiak o książce „Bug z tobą. Historie o życiu i śmierci na wsi nadbużańskiego Podlasia”

Są na świecie rzeki większe i miejsca ciekawsze. Jednak to nad tą rzeką jest coś, co sprawia, że chce się tu być i żyć. Ta rzeka to Bug – niezwykła, dzika, prawdziwa – a miejsce to Podlasie nadbużańskie. Tam, gdzie jest Bug wszystko staje się niezwykłe, nawet mała cicha wieś, do której dobrze się wraca z najdalszych podróży.

Ta książka to historia domu w małej nadbużańskiej wsi, który mnie wybrał i kazał odkryć swoje tajemnice. Te ukryte w ogrodzie, na łąkach i w lesie, a przede wszystkim nad najwspanialszą polską rzeką. Znaleźć tu swój dom, to być wybrańcem fortuny. Ale dom to nie tylko ściany i meble. To najbliższe otoczenie – stary sad, jego mieszkańcy – i dalsza okolica. To sąsiedzi – ludzie, zwierzęta. I cała przyroda, którą również trzeba poznać i zrozumieć. Prawdziwy dom to to, co jest tu i teraz, ale i to co było. Trwały dom stoi na fundamencie przeszłości, a tworzą go ci, którzy byli i żyli tu wcześniej. Wczoraj, przed dekadą, przed wiekami. Ci, których wszyscy pamiętają i ci, o których pamięta już tylko Bug. [mat. wydawcy]

Dorota Filipiak – warszawianka z urodzenia, studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią Europy Środkowej. Najchętniej podróżuje na Słowację, Węgry, a przede wszystkim do Rumunii. Jest popularyzatorką wiedzy o Rumunii oraz autorką artykułów o węgierskiej i rumuńskiej kulturze, historii i literaturze. Współpracuje z „Krainą Bugu”, gdzie publikuje teksty o Podlasiu. Mieszka w Warszawie i we wsi nad Bugiem. Za książkę Rumunia. Pęknięte lustro Europy otrzymała Nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy podróżniczy debiut roku.


ania broda_1200.jpg
Ania Broda
W Krainie Tysiąca Jezior

 

Anna Broda – zaprasza na andrzejki w Karolinie

W sobotę 30 listopada zapraszamy do Karolina na Dzień Warmiński w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” – wyjątkową, całodniową, andrzejkową zabawę. W programie nie zabraknie sporej dawki wiedzy o kulturze i historii Warmii, ludowego rękodzieła, muzyki na żywo, tańca i wielu innych przyjemności dla ducha i ciała. W programie koncert muzyki warmińskiej w wykonaniu Ani Brody i zespołu. O warmińskich tradycjach opowiada sama artystka


Andrzej Strumiłło 663.jpg
Andrzej Strumiłło
kim był?

 

Wspomnienie Andrzeja Strumiłły

Z okazji dnia św. Andrzeja – artystyczna tradycja świętowania na wspomnienie Andrzeja Strumiłły, urodzonego w Wilnie polskiego grafika, malarza. 

 

Odchodzi dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie

Dorota Mamaj odchodzi z urzędu dyrektora Instytutu Polskiego w Wilnie – jej pracę podsumuje nasz litewski reporter Kamil Zalewski.

Tytuł audycji: Na pograniczach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data misji: 30.11.2024

Godzina emisji: 18.10 


Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.