Wyborcze zmagania w Rumunii. Jakie scenariusze czekają ten kraj?

Data publikacji: 02.12.2024 18:38
Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 20:06
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jakie powyborcze scenariusze czekają Rumunię?
Jakie powyborcze scenariusze czekają Rumunię?, Autor - EPA/ROBERT GHEMENT Dostawca: PAP/EPA.
Wybory do rumuńskiego parlamentu wygrali socjaldemokraci przed skrajnie prawicową partią AUR. To zaskoczenie, bo spodziewano się, że liderem będzie AUR, której poparcie ostatnio rośnie. Do parlamentu wejdą jeszcze dwie partie skrajnej prawicy, S.O.S Romania i POT. - Te siły skrajne to mniej więcej jedna trzecia mandatów w nowej Izbie Deputowanych i w nowym Senacie - zauważa Jakub Pieńkowski z PISM. 

Powyborcze scenariusze dla Rumunii

Gość audycji "Więcej świata" podkreśla, że nowa koalicja rządowa będzie najprawdopodobniej odtworzeniem koalicji już istniejącej (socjaldemokraci wspólnie z partią narodowo-liberalną). - Najprawdopodobniej trzeba będzie "doprosić" jeszcze Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii. To jest partia mniejszości narodowej, skupiająca różne środowiska - precyzuje. Dodaje, że to również nie będzie żadną niespodzianką gdyż ugrupowanie UDMR brało już udział w koalicyjnych układankach. 

Co ważne w I turze wyborów prezydenckich zwyciężył Calin Georgescu, ultraprawicowy działacz, znany z pochwał faszystowskiego reżimu i zbliżenia z putinowską Rosją. Za dwa tygodnie zmierzy się z Eleną Lasconi, liderką centroprawicowego Związku Ocalenia Rumunii. - Gdybym miał się zakładać, postawiłbym ostatecznie na Elenę. W moim przekonaniu, w II turze przeciwko kandydatowi skrajnemu zagłosują wszyscy wyborcy, którzy wcześniej poparli innych kandydatów umiarkowanych - analizuje Pieńkowski. 

To o tyle ważne, że w rumuńskim systemie, polityką zagraniczną i polityką bezpieczeństwa kieruje właśnie prezydent. - Rząd musi być wykonawcą tej wizji prezydenckiej - zwraca uwagę rozmówca Łukasza Walewskiego. 

W audycji również:

- kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybył w poniedziałek rano do Kijowa z niezapowiedzianą wcześniej wizytą, by spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta ta jest symbolicznym potwierdzeniem wsparcia Niemiec dla Ukrainy w trwającym konflikcie z Rosją, 

- czy Gruzinom uda się obalić rząd? Gruzini nie odpuszczają - kolejną noc trwają protesty przeciwko porzuceniu przez rząd w Tbilisi perspektyw integracji z Unią Europejską,

- Francja po raz pierwszy przyznała, że jej żołnierze dokonali "masakry" w Senegalu, w której zginęło kilkadziesiąt, być może setki, zachodnioafrykańskich żołnierzy prawdopodobnie około 80 lat temu. Ofiary były częścią jednostki Tirailleurs Senegalais, rekrutowanej na początku II wojny światowej, aby pomóc obronić Francję, mocarstwo kolonialne,

- Belgia jako pierwszy kraj na świecie wprowadza prawo zapewniające tamtejszym prostytutkom między innymi umowy o pracę oraz urlopy.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Łukasz Walewski

Data emisji: 2.12.2024

Godzina emisji: 17.12

mg
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.