Pogromy ludności żydowskiej nie tylko w Jedwabnem. O książce Mirosława Tryczyka

Data publikacji: 03.12.2024 11:40
Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 12:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pomnik upamiętniający Żydów zamordowanych 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem
Pomnik upamiętniający Żydów zamordowanych 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem , Autor - PAP/Artur Reszko
Szczuczyn, Jasionówka, Wąsosz, Radziłów, Jedwabne to tylko niektóre miasteczka i wsie, w których w lecie 1941 roku dochodziło do pogromów ludności żydowskiej - tym tragiczniejszych, że dokonywanych przez sąsiadów.

Masowe mordy ludności żydowskiej

Jedwabne to nie jedyne miejsce zbrodni dokonanych przez naszych rodaków na ludności żydowskiej. To również Szczuczyn, Jasionówka, Wąsocz, Radziłów. Niestety w wyniku propagandy, mającej na celu wybielenie kart naszej historii, doszło do wielu przekłamań, zniekształceń, wprowadzających polskie społeczeństwo w błąd. 

Mirosław Tryczyk przebadał wiele akt spraw sądowych wytoczonych sprawcom pogromów po wojnie, zeznania świadków, żydowskie księgi pamięci spisane przez ocalałych, dokumentacje postępowań prowadzonych przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, meldunki i raporty z kraju przygotowywane dla rządu polskiego w Londynie, a także archiwa niemieckie i sowieckie.


POSŁUCHAJ

42:06

O książce "Miasta pogromów. Nie tylko Jedwabne" (Historia bliska/Jedynka)

 

- W samym okresie pogromowym narracja sprawców motłochu, sprawców, którzy są częścią nizin społecznych, ludzi niewykształconych, którzy mogą zdarzyć się w każdym społeczeństwie, była wygodna dla polskiej narracji historycznej - mówi w radiowej Jedynce Mirosław Tryczyk, autor książki "Miasta Pogromów. Nie tylko Jedwabne". - Ona pozwalała jakimś sensie przyjąć, prawda tę zbrodniczą świadomość, że część polskiego społeczeństwa, lokalnych struktur, lokalnych ludzi uwikłała się w zbrodnie na na żydach - dodaje. 

Rejony przygraniczne 

Szczuczyn Radziejów, Grajewo, Jedwabne to są rejony przygraniczne, o czym zapominamy dzisiaj w tej naszej świadomości historycznej, że ówczesna Polska to była Polska znacznie większa w kierunku wschodnim.

- Obóz Wielkiej Polski, zostaje zdelegalizowany w 1933 roku, na jego miejsce, w próżnię polityczną wkracza Stronnictwo Narodowe w rejonie łomżyńskim i białostockim. W tym czasie następuje duża eskalacja przemocy, pogromy w tym czasie organizowane są głównie przez działaczy Stronnictwa Narodowego w Radziejowie czy Szczuczynie - podkreśla gość Jedynki. 

Czytaj także:

Historia to nie tylko przeszłość. Ona również tworzy się na naszych oczach. W audycji "Historia bliska" zapraszamy na rozmowy z naukowcami i twórcami o tym, jak idee i wydarzenia historyczne (systemy polityczne, wojny, władcy) wpływały na kulturę (literaturę, film, sztukę) oraz o tym, jaki był prawdziwy sens tych wydarzeń i co z nich pozostało w naszej pamięci.

Tytuł audycji: Historia bliska

Prowadził: Michał Wójcik

Gość: Mirosław Tryczyk (autor książki "Miasta pogromów. Nie tylko Jedwabne")

Data emisji: 2.12.2024 r.

Godzina emisji: 21.07

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.