Republika Finlandii - nazywana też Krainą Tysiąca Jezior - to państwo położone w północnej Europie, graniczące od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu i południa ma dostęp do Morza Bałtyckiego i do Zatoki Fińskiej. Zaliczane jest do krajów nordyckich. Jego stolicą są Helsinki.
Finlandia jest niepodległa od 1917 roku, od upadku caratu w Imperium Rosyjskim. Wcześniej była pod obcym panowaniem - szwedzkim, od średniowiecza do roku 1809, a następnie ponad sto lat - rosyjskim jako autonomiczne Wielkie Księstwo Finlandii. Jest członkiem licznych organizacji międzynarodowych m.in. NATO i Unii Europejskiej.
Uczciwi, solidni, z fantazją
W Finlandii żyje ponad 5,5 mln osób na powierzchni 338 145 km kw - to jeden z krajów z najniższą średnią gęstością zaludnienia, o czym Roman Czejarek z radiowej Jedynki mógł się przekonać, gdy spotkał się z Renatą Powolny-Laitakari, licencjonowanym przewodnikiem wycieczek, w centrum Helsinek w godzinach porannego szczytu i mógł policzyć ludzi i samochody na palcach jednej ręki.
92,7 proc. ludności Finlandii ma pochodzenie fińskie, a pozostałe 7,3 proc. to obcokrajowcy (dane z 2018 roku). Dla większości Finów (92 proc.) językiem ojczystym jest język fiński. Religią dominującą jest protestantyzm.
Fiński epos narodowy to "Kalevala", ale najpopularniejsza książka to "Muminki" autorstwa Tove Jansson. Za narodowy sport Finlandii uznaje się pesäpallo, grę zespołową zbliżoną swoimi zasadami do amerykańskiego baseballu. Ważnym elementem fińskiej kultury - na co zwrócił uwagę w audycji "Jedyne takie miejsce" Fin Juho Kyntaja - są sauny.
Anna Kontek - artystka, która wiele lat temu wyemigrowała do Finlandii i odniosła tu wielki sukces - zapytana, jakie cechy ceni u Finów, odpowiedziała, że są oni bardzo solidni i uczciwi. Dotrzymują terminów i nie spóźniają się. Są zdyscyplinowani. Jednocześnie mają fantazję - organizują zawody w biegu z babą na plecach, w rzucaniu kaloszem czy... w zabijaniu komarów.
- Wśród Finów częste jest takie zadowolenie z życia - dodał Kyntaja. - Finowie żyją skromnie, nie obnoszą się z pieniędzmi - wskazała Maria Lenart, Polka, śpiewaczka operowa w fińskiej Operze Narodowej.
Czytaj także:
Wioska Świętego Mikołaja
Niedaleko od centrum Rovaniemi funkcjonuje jedna z większych atrakcji turystycznych Finlandii - Wioska Świętego Mikołaja.
Fin Emil Anton wskazał, że prawdziwy święty Mikołaj - postać historyczna, biskup Miry - w Finlandii nazywany jest Pyhä Nikolaos. W wiosce mieszka zaś Joulupukki (dosłownie: świąteczny kozioł - nawiązanie do dawnej fińskiej tradycji polegającej na przebieraniu się za kozła, w celu otrzymania resztek świątecznego jedzenia) będącym odpowiednikiem świętego Mikołaja, od lat 60., 70. wyglądem przypominający amerykańskiego Santa Clausa.
W Rovaniemi był dziennikarz radiowej Jedynki Radosław Małkiewcz, który podzielił się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami.
Do Wioski Świętego Mikołaja można polecić z biurem podróży. Jest to jednak opcja mocno obciążająca - trzeba wstać na lot, który jest o godz. 5 nad ranem, powrót jest o północy. To niemal doba - bardzo intensywna - na nogach. Do tego wycieczka obejmuje jedynie wioskę. Tymczasem - jak wskazał Małkiewicz - w okolicy jest wiele innych atrakcji (farma reniferów, farma psów husky), warto więc zostać ze dwa, trzy dni.
Sama wioska to miejsce bardzo komercyjne, działa tu wiele różnych firm. Mikołajów jest dwóch (trzeci pracuje na okolicznym jarmarku). Można się z nimi spotkać za darmo, jeśli jednak chcemy mieć z tego widzenia jakąś namacalną pamiątkę, musimy wykupić możliwość zrobienia zdjęcia - fotografię wykonują elfy, jedna (wydruk i wersja cyfrowa) kosztuje 50 euro.
Warto wziąć pod uwagę, by uniknąć rozczarowań, że również i tu zauważalne jest ocieplenie klimatu, w listopadzie temperatura wynosi średnio 11 stopni Celsjusza. Do tego dni są bardzo krótkie - w pierwszym tygodniu grudnia, kiedy na wycieczce był dziennikarz radiowej Jedynki - słońce wzeszło o 10.39 a zaszło o 13.15. Od godz. 14 świeciły się już latarnie i panował klimat wieczornego jarmarku.
W audycji wystąpili:
Renata Powolny-Laitakari - Polka, która od wielu lat mieszka w Finlandii i jest licencjonowanym przewodnikiem wycieczek po tym kraju.
Emil Anton - Fin, polonista, przewodnik turystyczny, teolog.
Anna Kontek - Polka, która wiele lat temu wyemigrowała do Finlandii i odniosła tu wielki sukces. Malarka, plastyczka, scenografka, projektantka kostiumów.
Maria Lenart - Polka, śpiewaczka operowa w fińskiej Operze Narodowej.
Juho Kyntaja - Fin, który mówi po polsku i jest związany z Polską od dziesięcioleci.
Radosław Małkiewcz - dziennikarz Polskiego Radia, który, by sprawić radość dzieciom, sam zorganizował wycieczkę do wioski świętego Mikołaja.
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadził: Roman Czejarek
Data emisji: 21.12.2024 r.
Godziny emisji: 9.00-12.00
kk